1. دکتر آلاله طلوعی
  2. مقالات دندانپزشکی کودکان
  3. نحوه مسواک زدن کودکان 6 تا 12 سال
نحوه مسواک زدن کودکان 6 تا 12 سال | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

نحوه مسواک زدن کودکان 6 تا 12 سال

نحوه‌ مسواک‌زدن کودکان 6 تا 12 سال یکی از دغدغه‌های اساسی والدین کودکان مراجعه کننده به دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودک خوب در تهران، در این سن به‌حساب می‌آید. به کودکان 6 تا 12 کودکان در حال رشد (Growing Child) گفته می‌شود. این محدوده سنی که سن مدرسه رفتن و رویش دندان‌های دائمی است اهمیت مسواک زدن و البته روش صحیح و درست مسواک زدن دو چندان خواهد شد.

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران زعفرانیه

 دوره 6 تا 12 سالگی چه دوره‌ای است؟

در 6 تا 12 سال، یک گروه سنی از کودکان فعال و پویا داریم. کودکان 6 تا 12 سال مدرسه می‌روند، اهل تجربه‌کردن چیزهای جدید و بسیار متأثر از هم سن و سالان خود هستند؛ البته در مسواک‌زدن هم تنبل هستند. این دوره از لحاظ نحوه مسواک‌زدن بسیار اهمیت دارد؛ چون دوره‌ای است که دندان‌های دائمی کم‌کم درمی‌آیند و دندان‌های شیری می‌افتند. وضعیت دهان کودک معمولاً یکی بود یکی نبود و شبیه برادران دالتون است؛ می‌دانید که چگونه است؟

به گفته دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی در شمال تهران، در کودکان 6 تا 12 سال:

یک دندان ارتفاع بلند و دیگری ارتفاع کوتاه دارد؛ لثه‌ها بادکرده و ملتهب است و بهداشت دهانی هم ضعیف است. همچنین کودکان این بازه‌ی سنی علاقه‌ی زیادی به خوردن هله‌هوله و اسنک دارند. اینجاست که شما مادر و پدرهای گل باید به‌عنوان ناظر فعال باشید؛ یک روش مسواک زدن خوب را هم یاد بگیرید و با آموزش صحیح این روش، کمک کنید تا کوچولوی ما خودش مسواک‌زدن را شروع کند.

 

ویژگی دندانی کودکان ۶ تا ۱۲ سال | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

نحوه‌ مسواک زدن کودکان 6 تا 12 سال

تا اینجای مقاله از اهمیت نحوه‌ مسواک زدن کودکان 6 تا 12 سال با شما صحبت کردیم. حالا که از اهمیت آن مطلع شده‌اید نوبت آن رسیده است که برویم و با همدیگر ببینیم که چطور می‌خواهیم مسواک بزنیم، نحوه مسواک زدن چگونه باید باشد؟ کدام روش، روش صحیح مسواک زدن است؟

در مسواک زدن سه زاویه مهم وجود دارد:

  1. زاویه‌ی عمود: که مسواک به‌خوبی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.
  2. زاویه‌ی صفر: که در راستای دندان‌هاست.
  3. زاویه‌ی 45 یا مایل: که موهای مسواک به‌صورت مایل روی لثه قرار می‌گیرد.

در ادامه و با توجه به زاویه‌های مهم در هنگام مسواک زدن، ما یکی از بهترین تکنیک‌های موجود در علم دندانپزشکی که هم انجام آن راحت است و هم نتیجه بهداشتی فوق‌العاده‌ای دارد، را به شما آموزش خواهیم داد.  در این تکنیک ما قرار است که از روی لثه به سمت بالای دندان مسواک بزنیم؛ به این روش که روش بسیار خوب و مناسبی است مودی فاید بَس (Modified bass) می‌گویند.

اینستاگرا دکتر آلاله طلوعی

روش مسواک زدن مودی فاید بَس (Modified bass)

در روش مسواک زدن مودی فاید بَس (Modified bass) موهای مسواک را 45 درجه روی لثه می‌گذاریم و سعی می‌کنیم دو الی سه دندان را تحت پوشش قرار دهد. از روی لثه به سمت بالای دندان مسواک می‌زنیم. این حرکت را می‌توانیم ۱۵ تا ۲۰ بار و یا به همراه یک لرزش خفیف در حد ۵ تا ۶ بار تکرار کنیم. این کار را برای دندان‌ها به‌صورت دوتادوتا انجام می‌دهیم. مطمئن می‌شویم دندان‌ها تمیز شده است و سپس جلوتر می‌رویم.

بعد از اینکه به‌صورت کامل و بادقت حدفاصل بین لثه و دندان‌ها را مسواک زدیم؛ نوبت به سطح بیرونی و سطح داخلی دندان‌ها می‌رسد که آن‌هم بایستی مسواک زده شود؛ همچنین سطح جونده‌ی دندان‌ها را هم داریم که برای فک بالا به این صورت مسواک زده می‌شود. پشت دندان‌های جلو فراموش نمی‌شود آن‌ها هم بایستی مسواک زده شوند.

روش مسواک زدن مودی فاید بَس (Modified bass) | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

برای فک بالا و پایین بایستی سر مسواکمان ۴۵ درجه بر روی لثه باشد. حالا از لثه به سمت بالای دندان، اول یک لرزش داریم؛ یک حرکت لرزشی یا دورانی خیلی کند با تعداد حرکات ۵ تا ۶ بار، از لثه به سمت بالای دندان این کار را ۱۵ تا ۲۰ بار انجام می‌دهیم؛ هر دو تا یا سه تا دندان را تحت پوشش قرار می‌دهیم؛ سپس به سمت جلو می‌آییم.

سطح بیرونی را که تمام کردیم به سراغ سطح داخلی می‌رویم. سطح داخلی را هم انجام می‌دهیم؛ در این گروه سنی قرار است خود کودک مسواک بزند؛ اگر نتوانست مسواک بزند، به‌خصوص در مورد دندان‌های عقب، وظیفه‌ی شماست که به او کمک کنید. سطح جونده را هم مسواک می‌زنیم.

بعد از انجام تمام این مراحل به پشت دندان‌های جلویی فک پایین می‌رسیم. برای آن‌ها هم مسواک را به‌صورت عمودی قرار داده و مسواک می‌زنیم. یک ناحیه‌ی زبان داریم که می‌توانید از یک مسواک جداگانه برای مسواک زدن و تمیز کردن ناحیه‌ی زبان هم استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر در مورد انتخاب نوع مسواک به مقاله: مسواک برقی یا معمولی؟ کدام یک برای کودک مناسب است؟ رجوع کنید.

روش مسواک زدن Modified bass | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

چرا نحوه‌ مسواک زدن کودکان 6 تا 12 سال به روش مودی فاید بَس (Modified bass) مهم است؟

استفاده از روش Modified bass در گروه سنی ۶ تا ۱۲ سال بسیار، بسیار مهم است؛ چون لثه‌ها بادکرده و ملتهب هستند و اولین ناحیه‌ای که مواد غذایی و پلاک جمع می‌شود؛ حدفاصل لثه و دندان است. با این روش دوتا، دوتا یا سه تا سه تا دندان، به سمت جلو می‌آییم و این کار را انجام می‌دهیم تا همه مواد غذایی کاملاً خارج شوند.

اما اگر تا اینجای مقاله به اهمیت مسواک زدن پی برده‌اید؛ اما سؤال شما این است که آیا دهان‌شویه می‌تواند جایگزین مسواک زدن شود؟ حتماً بعد از پایان این مقاله به صفحه مربوط به این موضوع رجوع کنید.

چرا روش مسواک زدن Modified bass برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

روش‌هایی برای تشویق کودکان به مسواک زدن

مهم است که قبل از آشنایی با روش‌هایی برای تشویق کودکان به مسواک زدن، به علت مسواک نزدن آن‌ها هم پی ببریم. برای مطالعه بیشتر لطفا به مقاله علت مسواک نزدن بچه‌ها چیست؟ چرا مسواک نمی‌زنند؟ رجوع کنید و بعد از فهمیدن علت از روش‌های زیر برای ترغیب کردن آن‌ها به مسواک زدن استفاده کنید.

  • تقلید از اعضای خانواده: مشاهده و تقلید از نحوه مسواک زدن والدین و اعضای خانواده بهترین روش آموزش و ترغیب کودکان به مسواک زدن است.
  • مسواک زدن برای والدین: پدر و مادران عزیز اجازه بدهید کودکتان برای شما مسواک بزند و شما هم برای او مسواک بزنید و در حین این کار به آن‌ها آموزش دهید. دقت کنید که پاک کردن دو سطح از دندان‌ها به کمک نخ دندان و اهمیت استفاده از نخ دندان را هم به کودک یاد بدهید.
  • مشاهده کارتون، نمایش‌های عروسکی و گوش دادن به موسیقی‌های کودکانه در ارتباط با مسواک زدن دندان‌ها
  • تبدیل کردن پروسه مسواک زدن به بازی: مثلاً در هنگام مسواک زدن آهنگ مورد علاقه کودک را پخش کنید و به همراه رقص و شادی مسواک بزنید.
  • انتخاب شکل مسواک و خمیر دندان به سلیقه کودک

روش های تشویق کودکان به مسواک زدن | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

سخن پایانی

حالا که نحوه‌ مسواک زدن کودکان 6 تا 12 سال را در این مقاله به‌خوبی یاد گرفتیم، یادمان نرود که این دوره، دوره‌ی حساسی است؛ هیجانات و احساسات بچه‌ها خیلی زیاد است و نظارت فعال شما والدین عزیز هم بسیار، بسیار مهم است.

شما می‌توانید با دانستن نکات مهم مانند: علت ترس از دندان‌پزشکی در کودکان و اینکه چگونه کودک را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم؛ بهترین تجربه را از ملاقات متخصص دندانپزشک اطفال برای کودک خود فراهم کنید.

همچنین می‌توانید با مشورت‌ و راهنمایی‌ دندان‌پزشک باتجربه و متخصص کودکان مانند دکتر آلاله طلوعی از روش‌های تخصصی مانند: فلوراید تراپی، ارتودنسی پیشگیری، فیشورسیلانت در تهران هم برای سلامتی بیشتر دندان‌های کودک خود استفاده کنید. برای گرفتن نوبت و مشاوره آنلاین با خانم دکتر طلوعی به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست