1. دکتر آلاله طلوعی
  2. مقالات دندانپزشکی کودکان
  3. مزایا و معایب فلورایدتراپی دندان کودکان چیست؟
مزایا و معایب فلوراید تراپی دندان کودکان چیست؟

مزایا و معایب فلورایدتراپی دندان کودکان چیست؟

فلوراید تراپی دندان کودکان یکی از روش‌های موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان در این گروه سنی است. فلوراید باعث می‌شود که مینای دندان‌های شیری و دائمی کودکان مقاوم‌تر و محکم‌تر شوند و در برابر حمله اسیدهای موجود در دهان مقاومت کنند. این درمان می‌تواند به صورت خانگی یا حرفه‌ای انجام شود.

به گفته دکتر آلاله طلوعی بهترین متخصص فلوراید تراپی در تهران، با توجه به سن، وضعیت دندانی و نیازهای هر کودک، مقدار و نوع فلوراید مصرفی متفاوت است. فلوراید درمانی همچنین می‌تواند مزایا و معایبی داشته باشد. از مزایای فلوراید تراپی می‌توان به کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان، افزایش سلامت دندان‌ها و لثه‌ها، کاهش هزینه‌های درمانی و ارتقای اعتماد به نفس کودکان اشاره کرد.

از معایب فلوراید تراپی می‌توان به احتمال بروز فلوروزیس یا لکه‌های سفید روی دندان‌ها، اثرات جانبی بر روی سیستم عصبی، کلیوی و استخوانی، احتمال بروز حساسیت یا عوارض آلرژیک و نیاز به رعایت دقیق دستورالعمل‌های مصرف فلوراید اشاره کرد. در این مقاله به بررسی جزئیات بیشتر این مزایا و معایب خواهیم پرداخت.

پیشگیری از پوسیدگی دندان شیری و فلوراید تراپی در تهران | دکتر آلاله طلوعی

فلوراید چیست؟

در ابتدای کار لازم می‌دانیم که توضیحاتی در مورد چیستی فلوراید و نحوه کار آن برای شما والدین عزیز توضیح دهیم و بعد از آن به سراغ فواید و مزایای این درمان برویم. فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که در بسیاری از غذاها و آب یافت می‌شود. در دندانپزشکی، متخصصان از فلوراید برای تقویت دندان‌ها و کاهش خطر پوسیدگی استفاده می‌کنند .

فلوراید چه کار می‌کند؟

هر روز مینای دندان (لایه محافظ بیرونی دندان) مواد معدنی را به دست می آورد و از دست می دهد. هنگامی که اسیدهای موجود در دهان که از باکتری‌ها، پلاک‌ها و قندهای موجود در دهان ایجاد می‌شوند، به مینای دندان حمله می‌کنند، مواد معدنی از دست می‌رود؛ این فرآیند دمینرالیزاسیون است.

هنگامی که کودک غذا و آب حاوی این مواد معدنی را مصرف می‌کند، دندان‌ها موادی مانند: فلوراید، کلسیم و فسفات به دست می آورند؛ این فرآیند معدنی سازی مجدد یا ری مینرالیزیشن است. پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان در نتیجه دمینرالیزاسیون بیش از حد بدون رمینرالیزاسیون کافی است.

فلوراید برای دندان چه کار می کند؟

مزایای فلوراید و درمان‌های فلورایدی

فلورید به بدن کمک می‌کند که مواد معدنی مانند کلسیم و فسفات را بهتر استفاده کند. دندان‌ها این مواد را جذب می‌کنند تا از ترمیم مینای ضعیف دندان استفاده کنند. همچنین در زمان رشد دندان‌ها به ساختار دندان می‌پیوندد تا مینای دندان‌ها را تقویت کند و آن‌ها را در برابر باکتری‌ها و پوسیدگی‌ها مقاومت‌پذیرتر کند.

این ماده معدنی پوسیدگی دندان‌ها را با آسیب‌زدایی از باکتری‌هایی که پوسیدگی را ایجاد می‌کنند، کند یا حتی معکوس می‌کند. استفاده از فلوراید به عنوان یک درمان دندانپزشکی کمکی برای دندان‌ها چندین مزیت دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

  • کاهش خطر پوسیدگی‌ها
  • کاهش رشد و پیشروی پوسیدگی‌ها
  • تأخیر در نیاز به درمان‌های دندانپزشکی گران‌قیمت
  • طولانی‌ترسالم نگه داشتن دندان‌های کودکی (شیری)
  • کاهش میزان زمان و پولی که یک فرد باید در دندانپزشکی صرف کند
  • جلوگیری از بروز بیماری‌های لثه با کاهش رشد باکتری‌ها
  • کاهش درد دندان با جلوگیری از پوسیدگی و کاهش رشد باکتری‌ها
  • جلوگیری از خرابی زودهنگام دندان‌ها

به گفته دکتر آلاله طلوعی بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران:

اگر فلوراید به درستی استفاده شود، یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت مینای دندان کودکان و کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی تا حدود ۲۵درصد است.

همراهان عزیز دکتر آلاله طلوعی علاوه بر انجام فلورایدتراپی به صورت تخصصی، انواع درمان‌های پیشگیری از پوسیدگی از جمله: شیارپوشی و روکش دندان کودکان دلبند شما را با جدیدترین و بروزترین تجهیزات روز دنیا انجام می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این درمان‌ها به مقالات (فیشورسیلانت در تهران) و (روکش دندان کودک در تهران) رجوع کنید.

روش های تخصصی جلوگیری از پوسیدگی دندان در شمال تهران | دکتر آلاله طلوعی

عوارض جانبی و معایب فلوراید تراپی

گفتیم که فلورایدتراپی یک روش پیشگیری از پوسیدگی دندان است و به طور کلی ایمن و موثر است؛ اما همانند هر درمان دیگری، فلورایدتراپی هم ممکن است با عوارض جانبی و معایبی همراه باشد. در ادامه به برخی از عوارض جانبی و معایب مرتبط با فلورایدتراپی اشاره خواهیم کرد:

تغییر رنگ دندان‌ها (فلوروزیس)

شایع ترین عارضه جانبی فلوراید تغییر رنگ دندان است. فلوروز عارضه‌ای است که باعث ایجاد رگه‌های سفید یا تغییر رنگ روی دندان‌ها می‌شود. فلوئوروزیس زمانی اتفاق می‌افتد که کودک در زمانی که دندان‌های شیری و بزرگسال زیر لثه‌ها در حال رشد هستند، فلوراید زیادی مصرف کند. کودک از بدو تولد تا 8 سالگی ممکن است دچار فلوئوروزیس شود.

تغییر رنگ در میان کودکان خردسالی که بیش از حد فلوراید مصرف می‌کنند، به دلیل مصرف مکمل‌های فلوراید یا قورت دادن خمیر دندان شایع‌تر است. پیشنهاد ما برای مطالعه بیشتر و دقیق تر در مورد این مشکل مطالعه مقاله کامل (فلوئوروزيس دندان چیست؟) است.

عوارض جانبی و معایب فلورایدتراپی

حساسیت دندان‌های کودک

برخی از کودکان ممکن است حساسیت نسبت به فلوراید داشته باشند و این حساسیت می‌تواند با استفاده از فلورایدتراپی افزایش یابد.

حساسیت پوستی

در صورت تماس مستقیم با پوست، فلوراید ممکن است باعث حساسیت یا تحریک پوست شود. به همین دلیل هم دکتر طلوعی و دیگر متخصصان دندانپزشک کودکان به والدین عزیز توصیه می‌کنند که تا حد امکان درمان فلوراید را در مراکز تخصصی و زیر نظر متخصص باتجربه انجام دهند تا از ایجاد حساسیت دندانی و پوستی برای کودکان، تا حد امکان جلوگیری شود.

اثرات سمی

اگر فلوراید به اشتباه یا با دوزهای بسیار بالا استفاده شود، می‌تواند سمی باشد. با این حال، این عارضع غیر معمول است و جای نگرانی برای شما والدین عزیز در صورت مراجعه به مراکز تخصصی دندانپزشکی کودکان، وجود ندارد.

آیا فلوراید برای کودکان خطرناک است؟

به طور کلی، فلوراید برای کودکان بی‌خطر است، اما استفاده بیش از حد از آن می‌تواند باعث بروز فلوروزیس (لکه‌های سفید روی دندان‌ها) و حتی مسمومیت شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید مقدار مصرف فلوراید را با دندانپزشک کودک خود حتما هماهنگ کنید و از مواد غذایی یا نوشیدنی‌هایی که فلوراید اضافی دارند خودداری کنید.

همچنین، باید خمیر دندان را دور از دسترس کودکان خردسال نگهداری کنید و مطمئن شوید که تا سن 7 تا 8 سالگی به کودک خود در مسواک زدن کمک می‌کنید و نگذارید خمیردندان را قورت بدهند. با این حال اگر کودک هرگونه نشانه‌های ناراحتی مثل: تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، خواب آلودگی یا تشنج را بعد از فلورایدتراپی تجربه کرد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

آیا فلوراید برای کودکان خطرناک است؟

فلوراید ماده معدنی مفیدی برای دندان‌های کودکان

در این مطلب از سایت دکتر طلوعی متخصص دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی در تهران، اطلاعات جامعی در مورد فلوراید و اثرات آن بر روی دندان‌ها و سلامتی به شما والدین عزیز ارائه شد. دانستیم که فلوراید یک ماده طبیعی است که در پیشگیری از پوسیدگی دندان و تقویت ان‌ها نقش مهمی دارد. استفاده درست از فلوراید، به ویژه در مراقبت از دندان‌های کودکان، اهمیت زیادی دارد.

مصرف مناسب فلوراید و توجه به مقادیر پیشنهادی توسط دندانپزشکان متخصص، از ایجاد فلوروزیس یا لکه‌های سفید روی دندان‌های کودک جلوگیری می‌کند. به طور کلی، مشاوره با پزشک و دندانپزشک در مورد استفاده صحیح از فلوراید و حفاظت از دندان‌ها مهم است تا سلامتی دهان و دندان‌های کودکانمان را حفظ کنیم.

برای انجام مشاوره و کلیه خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان مانند: کشیدن دندان کودک، عصب کشی دندان کودک و ارتودنسی پیشگیری در تهران می‌توانید با شماره: ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس حاصل فرمایید و یا به مطب خانم دکتر به آدرس: (تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک۱۴، برج الماس، واحد14) مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست