1. دکتر آلاله طلوعی
 2. مقالات دندانپزشکی کودکان
 3. چگونه کودک را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم؟
چگونه کودک را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم؟ | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

چگونه کودک را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم؟

چگونه آماده کردن کودکان در اولین دیدار با دندانپزشک یکی از دغدغه‌های والدین آن‌ها است. دکتر آلاله طلوعی به دلیل داشتن تجربه و تخصص در زمینه دندانپزشکی کودکان در شهر تهران، درباره نحوه آماده‌کردن کودک دلبندتان و کاهش ترس و اضطراب آن‌ها در این مقاله به شما آموزش خواهد داد.

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران زعفرانیه

اهمیت اولین مراجعه به دندانپزشکی

در چند سال اول زندگی کودکان تقریبا تمام اتفاقاتی که با آن رو به رو می شوند جدید و تازه است. همیشه رو به رو شدن با اتفاقات جدید هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مهم و حیاتی است چون اگر در اولین برخورد مشکلی پیش بیاید جبران آن سخت است و شاید تاثیرات آن تا آخر عمر فرد باقی بماند.

اولین مراجعه‌ی کودک به متخصص دندانپزشکی کودکان هم یکی از اتفاقات مهم و جدید زندگی او به‌حساب می‌آید. اگر کودک در اولین برخورد دچار ترس و اضطراب شود (که بیشتر توسط والدین به او انتقال داده می‌شود) برطرف کردن یا کاهش این ترس و اضطراب در مراجعه‌های بعدی بسیار سخت است و چه‌بسا که تأثیرات آن تا بزرگسالی با کودک شما همراه خواهد بود.

اگر برای شما سؤال است که بهترین زمان مراجعه اولیه کودک به دندان‌پزشکی چه زمانی است؟ پیشنهاد می‌کنیم به مقاله مربوط به آن رجوع کنید. قطعاً شما با دانستن بهترین زمان مراجعه و نحوه آمادگی کودک دلبندتان در اولین مراجعه تجربه‌ای بسیار شیرین در ذهن آن‌ها از مراجعه به دندانپزشک خواهید ساخت.

اهمیت اولین مراجعه به دندانپزشکی | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

ترس از دندان‌پزشکی در کودکان

معنای ترس به نقل از دانشنامه‌ی آزاد ویکی‌پدیا:

ترس حالتی هیجانی است که به علت ایجاد یا پیش‌بینی محرک مضر و خطرناک پیش می‌آید. ترس به‌خودی‌خود مشکلی ایجاد نمی‌کند. درواقع مسئله اصلی نحوه واکنش ما در برابر ترس است. ترس را از دل‌شوره و اضطراب که معمولاً بدون وجود تهدید خارجی رخ می‌دهد، باید جدا دانست. ترس معمولاً با درد ارتباط دارد و به رفتارهای خاص فرار و اجتناب مربوط است.

ترس از دندان‌پزشکی در کودکان مشکل عجیبی نیست؛ چون حتی بزرگسالان هم با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند. اما نکته عجیب این است: کودکی که اولین‌بار است به دندانپزشکی مراجعه می‌کند و تابه‌حال هیچ معاینه و درمان دندانپزشکی انجام نداده است، پس محرک خطرناک و دردناکی هم پیش‌بینی نمی‌کند که دچار ترس شود.

پس این ترس کودک از کجا می‌آید؟ بله، درست حدس می‌زنید. این والدین و دندانپزشک هستند که با انتخاب کلمات و رفتار نامناسب این ترس را به کودکان منتقل می‌کنند. پس ازآنجایی‌که معاینات دوره‌ای برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و همچنین تشخیص زودهنگام مشکلات دهان و دندان و درمان به‌موقع آن از اهمیت زیادی برخوردار است در ادامه به نکات مهمی دررابطه‌با آماده‌کردن کودک برای اولین معاینه اشاره خواهیم کرد.

ترس از دندان‌پزشکی در کودکان | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

یافتن متخصص دندان‌پزشکی حرفه‌ای

همان‌طور که گفتیم در ایجاد ترس و اضطراب کودک، رفتار و نوع صحبت دندانپزشک متخصص کودکان به‌اندازه و حتی بیشتر از رفتار و نوع صحبت والدین مهم است. انتخاب دندانپزشک اطفال باید در عین دقت انجام شود تا علاوه بر داشتن تجربه و تخصص در زمینه کودکان، خوش‌برخورد و صبور هم باشد تا کودک بتواند ارتباط نزدیک و خوبی با دندانپزشک خود بگیرد.

مطب یا کلینیک متخصص دندانپزشک اطفال معمولا ظاهری متفاوت و کودک پسند دارد. طراحی فضای اتاق درمان باید متناسب با کودکان باشد تا حداکثر احساس راحتی را به آن ها منتقل کند. استفاده از عروسک‌ها، رنگ‌های مختلف و شاد، ترس کودک را کاهش و به او احساس امنیت می‌دهد.

در بسیاری از کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی برای به چه‌ها اتاق بازی و تلویزیون برای تماشای کارتون وجود دارد تا از احساس خستگی و بی‌حوصلگی آن‌ها جلوگیری شود و حداکثر راحتی و امنیت به آن‌ها انتقال داده شود.

یافتن متخصص دندان‌پزشکی حرفه‌ای | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

پیشنهاد ما برای شما والدین عزیز که به دنبال متخصص دندانپزشک کودک خوب در تهران هستید، خانم دکتر آلاله طلوعی است. دکتر طلوعی کلیه خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان از جمله: دندانپزشکی تحت بیهوشی، کشیدن دندان، روکش دندان، عصب‌کشی دندان، فلوراید تراپی، ارتودنسی پیشگیری و خدمات متنوع دیگری را با دانش و تجربه‌ای که دارند به بهترین شکل ممکن برای کودک شما انجام خواهند داد.

همچنین خانم دکتر آلاله طلوعی بسیار، بسیار خوش‌برخورد و مهربان هستند و می‌توانند بهترین رابطه درمانی ممکن را با کودکان برقرار کنند. شما می‌توانید نمونه درمان‌های انجام شده توسط دکتر آلاله طلوعی را در صفحه نمونه درمان و کانال آپارات ایشان مشاهده کنید.

اینستاگرا دکتر آلاله طلوعی

عادت‌ دادن کودک به معاینات دوره‌ای از سنین پایین‌تر

چون کودک به دلیل معاینات ماهانه پزشک کودکان به ملاقات‌های دوره‌ای با پزشک عادت دارند، بهترین کار مراجعه به متخصص دندان‌پزشکی اطفال از زمانی است که دندان‌های کودک در‌می‌آید تا کودک بتواند از همان ابتدا به این ملاقات‌ها هم عادت کند و ترس او کمتر و کمتر شود.

این نکته حائز اهمیت است که کودکان در سنین پایین‌تر زودتر با مسائل کنار می‌آیند و به آن‌ها عادت می‌کنند. درنتیجه آن‌ها هر چه زودتر برای معاینه دندان‌ها بروند، راحت‌تر با این موضوع کنار خواهند آمد.

عادت‌دادن کودک به معاینات دوره‌ای از سنین پایین‌تر | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

آماده‌ کردن کودک قبل از رفتن به دندان‌پزشکی

کارهای ساده اما مهمی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها به آشنایی بیشتر، آماده کردن و کاهش ترس کودک خود کمک کنید که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت:

آماده‌ کردن کودک قبل از رفتن به دندان‌پزشکی | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

 • والدین عزیز اضطراب خودتان را کنترل کنید

مضطرب بودن پدر و مادر بدون شک به کودک آن‌ها هم منتقل می‌شود. انتقال اضطراب در مورد مسائل پزشکی و دندانپزشکی هم به همین صورت است. لازم است که والدین مسائل پزشکی و دندانپزشکی خود را هیچ‌گاه برای کودک بیان نکنند.

والدین عزیز اضطراب خودتان را کنترل کنید | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

 • با کودک صحبت کنید

برای کودک داستان‌سرایی نکنید. لازم نیست تمام اتفاقاتی که قرار است در مطب دندانپزشک اطفال اتفاق بیفتد را با جزئیات کامل توضیح دهید. چون کودک درکی از این اتفاقات ندارد، لازم نیست که والدین در مورد آن صحبت کنند. اصلاً در مورد کلماتی مانند: آمپول، دارو، دردهای احتمالی با کودک صحبت نکنید. با استفاده از ساده‌ترین واژه‌ها در مورد دندان‌ها و اهمیت سلامت آن‌ها توضیح دهید. در همین حد کافی است.

 • کشیدن نقاشی مطب یا وسایل مربوط به دندان

اگر حضوری برای گرفتن نوبت به مطب دندانپزشکی می‌روید حتماً کودک را با خود ببرید. از او بخواهید هنگام مراجعه با حواس جمع جزئیات را به‌خاطر بسپارد و بعد از برگشتن به خانه، مطب دندانپزشک را نقاشی کند. علاوه بر نقاشی مطب یا کلینیک از کودک بخواهید در مورد وسایلی مانند: مسواک و خمیردندان نقاشی کند. نقاشی کشیدن در برقراری ارتباط با یک محیط به کودکان بسیار کمک می‌کند.

کشیدن نقاشی مطب یا وسایل مربوط به دندان | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

 • دیدن فیلم یا بازی دندان‌پزشکی

بازی‌کردن هم مانند نقاشی در ارتباط برقرارکردن کودک با محیط جدید و یادگیری نکات مثبت بسیار کمک‌ کننده است. بازی‌هایی مانند: دکتر بازی با کودک خود انجام دهید و در حین بازی با کمک او دهان عروسک‌هایش را معاینه کنید. . یا دیدن کارتون یا فیلم‌هایی که محتوایی مربوط به رفتن کودک به دندان‌پزشکی دارد.

دیدن فیلم یا بازی دندان‌پزشکی | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

 • همراهی و همدردی با کودک

اگر کودک قبل از رفتن به دندان‌پزشکی می‌ترسید و اضطراب داشت، کاملاً به او حق بدهید، با او همدردی کنید و دلداری‌اش بدهید. ترس کودک را طبیعی بدانید و به بگویید که ترسش کاملاً طبیعی است، شما در کنار او هستید و کمکش می‌کنید تا با ترسش کنار بیاید.

متخصص دندانپزشکی کودکان خوب و کاربلد به دلیل گذراندن دوره‌های روان‌شناسی کودک، به‌خوبی می‌دانند که با کودکانی که از دندانپزشکی می‌ترسند چگونه برخورد کنند. پس سعی کنید اضطراب خودتان را کنترل کنید تا به کودکتان هم منتقل نشود و همه چیز را به پزشکتان بسپارید.

 • به کودک رشوه ندهید

اگر می‌خواهید بدانید که در کارهای دندان‌پزشکی چه زمانی باید به کودکتان پاداش دهید؟ حتماً مقاله مربوط به این موضوع را مطالعه کنید. فقط بدانید که لازم نیست قبل از رفتن به دندان‌پزشکی به کودک جایزه بدهید یا قول جایزه یا چیزی که دوست دارد را بدهید؛ چون هیچ‌گاه برای رفتن به جایی لذت‌بخش مثل پارک به او چنین قولی نمی‌دهید.

به کودک رشوه ندهید | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

 • ساعت نوبت را متناسب با کودک خود انتخاب کنید

سعی کنید ساعت نوبت دندان‌پزشکی را برای زمانی تنظیم کنید که کودک خوش‌اخلاق‌تر و باحوصله‌تر است. معمولاً ساعات خواب، صبح یا بعدازظهرها زمان‌های مناسبی نیستند.

 • غذای سبکی قبل از نوبت به کودک بدهید

قبل از رفتن به کلینیک دندانپزشکی غذای سبکی به کودک بدهید و حتماً دندان‌هایش را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید.

غذای سبکی قبل از نوبت به کودک بدهید | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

نکات مهم در هنگام ورود به مطب دندان‌پزشکی

نکات مهم در هنگام ورود به مطب دندان‌پزشکی | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

 • اجازه دهید کودک مستقل باشد

بغل‌کردن و بوسیدن پی‌درپی کودک ترس او را کمتر که هیچ حتی بیشتر هم می‌کند. اجازه دهید کودک با پای خود وارد مطب شود تا اعتمادبه‌نفسش تقویت شود.

 • سعی کنید سر موقع در مطب حاضر باشید

در زمان مناسب در مطب دندانپزشک حاضر شوید. نه خیلی زودتر و نه خیلی دیرتر.  خیلی زود رسیدن باعث می‌شود تا زمان زیادی را در اتاق انتظار بمانید. منتظر ماندن، اضطراب و بی‌قراری کودک را افزایش می‌دهد و از همه مهم‌تر او را خسته می‌کند.

سعی کنید سر موقع در مطب حاضر باشید | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

 

 • در کار دندانپزشک کودک خود دخالت نکنید

لازم نیست روش برخورد و خصوصیات کودک خود را به دندانپزشک بگویید و طرز رفتارکردن با کودکتان را به او یاد بدهید. همان‌طور که گفتیم متخصص دندانپزشکی اطفال به دلیل گذراندن واحدهایی دررابطه‌با روان‌شناسی کودکان می‌داند که چگونه باید با کودک رفتار کند.

لازم است به درخواست‌های دندانپزشک کودک خود توجه کنید، اگر از شما بخواهد کودک را در حین معاینه همراهی کنید این کار را انجام دهید. در غیر این صورت در اتاق انتظار منتظر باشید.

اصولاً دکتر دندانپزشک اطفال برای جلوگیری و کاهش ترس کودکان در جلسات اول درمان‌هایی انجام می‌دهند که درد و ناراحتی ندارند. پس انتخاب مراحل درمان و نحوه درمان را به دندانپزشک بسپارید و در آن دخالت نکنید.

در کار دندانپزشک کودک خود دخالت نکنید | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

 • از پرسیدن سؤالات دندانپزشکی در جلوی کودک اجتناب کنید

اگر سؤال یا مسئله‌ای دررابطه‌با نحوه درمان یا مسائل پزشکی و دندانپزشکی کودکان دارید، به طور خصوصی و بدون حضور کودک با دندانپزشک در میان بگذارید.

سخن آخر

در این مقاله به نکاتی که با کمک آن‌ها می‌توانید تجربه شیرین و بدون ترسی در اولین معاینه دندان‌پزشکی به کودک خود بدهید پرداختیم. علاوه بر کارهایی که شما والدین عزیز باید انجام دهید تا این تجربه شیرین برای کودک دلبندتان به وجود آید، رفتارهایی هم برعهده دندانپزشک اطفال است.

دندانپزشک متخصص کودکان حرفه‌ای و خوب مانند دکتر آلاله طلوعی به دلیل داشتن تخصص، تجربه و از همه مهم‌تر شخصیت مهربان و دوست‌داشتنی می‌توانند بهترین رابطه درمانی را با کودک شما بگیرند و در جلسات بعدی مراجعه خواهید دید که کودک شما با چه شور و اشتیاقی آماده رفتن به دندانپزشکی خواهد شد.

برای گرفتن نوبت معاینه و یا مشاوره آنلاین دندانپزشکی کودکان در تهران می‌توانید با شماره ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس حاصل فرمایید و یا به مطب خانم دکتر طلوعی با آدرس تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک ۱۴، برج الماس، واحد 14 مراجعه کنید.

والدین عزیز و همراه با سایت دکتر آلاله طلوعی خوشحال می‌شویم که تجربیات خود را از اولین معاینه دندان‌پزشکی کودک دلبندتان با ما در زیر همین مقاله به اشتراک بگذارید. در صورت داشتن هر سؤال یا ابهامی علاوه بر راه‌های ارتباطی که در بالا ذکر شد می‌توانید در زیر همین مقاله سؤال خود را بپرسید، خانم دکتر در اولین فرصت به سؤالات شما پاسخ خواهند داد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست