1. دکتر آلاله طلوعی
 2. مقالات دندانپزشکی کودکان
 3. روکش دندان کودک در تهران
روکش دندان شیری کودک در تهران | دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان

روکش دندان کودک در تهران

روکش دندان کودک در تهران یکی از راه‌های مفید و کاربردی برای جلوگیری از شکستگی دندان‌های شیری پوسیده و خراب بچه‌ها است که توسط دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در شمال تهران انجام می‌شود. این پوسیدگی و خرابی به دلیل عدم استفاده یا استفاده نادرست کودکان از مسواک و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از خوردن شیرینی، شکلات و قند، در آن ها به وجود می آید.

پدر و مادرهای عزیز تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به طور کامل با چگونگی انجام روکش دندان شیری کودکان در تهران آشنا شوید و تمامی نگرانی‌های شما از بابت این درمان برطرف شود؛ اما یادتان باشد که پیشگیری بهتر از درمان است. پس با آموزش روش صحیح مسواک زدن از خرابی دندان‌های آن‌ها جلوگیری کنید.

فهرست مطالب

روکش دندان شیری کودکان چیست؟

به طور کلی هر دندان شامل دو بخش تاج و ریشه است. در دهان، تاج دندان که بخش رویی و سفید رنگ دندان و برون از لثه است را می توانیم مشاهده کنیم؛ اما ریشه دندان در داخل لثه و غیر قابل مشاهده است. شکستگی، پوسیدگی و خرابی در وهله اول، تاج دندان را تخریب می کند و اگر به آن رسیدگی نشود به ریشه هم آسیب می زند.

مشاوره رایگان روکش دندان شیری کودکان در تهران | دکتر آلاله طلوعی

روکش دندان شیری به نقل از دکتر آلاله طلوعی متخصص ارتودنسی پیشگیری در تهران:

روکش دندان مانند کلاهکی است که وقتی بر روی دندان قرار داده می‌شود؛ کار تاج دندان را انجام می‌دهد. این روکش در مواقعی که تاج دندان شیری آسیب دیده است و دندانپزشک متخصص کودکان قادر به ترمیم آن با مواد پرکننده نیست؛ استفاده می‌شود تا هم نقش تاج دندان را ایفا کند و هم از شکستن و آسیب بیشتر دندان جلوگیری شود.

قسمت های دندان انسان | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

چه زمانی از روکش دندان برای کودکان استفاده می‌شود؟

در ترمیم دندان‌های شیری هم مثل دندان‌های دائمی از همان مواد استفاده می‌شود؛ یعنی کامپوزیت، آمالگام یا همان ماده‌ی سیاه را داریم. این مواد فقط برای زمانی است که دندان در حد ترمیم باشد و عصب‌کشی نشده باشد. وقتی‌که بیش از یک دیواره دندان خراب‌شده و از بین می‌رود؛ بهترین ترمیم روکش‌های ما هستند. روکش‌هایی که از قبل آماده بوده و ما فقط امتحان و انتخاب می‌کنیم؛ بسیار هم خوب و زیبا هستند.

اما شما مادر و پدرهای گل به‌طور مداوم می‌گویید: قشنگ نیست! در دهان او زشت است! اتفاقاً اگر شما از لحاظ روانی نخواهید این موضوع را به طور مداوم بیان کنید؛ بچه‌ها بسیار راحت‌تر از ما بسیاری از مسائل را می‌پذیرند. این روکش درصورتی‌که همرنگ دندان باشد؛ این یک کلاه دنتل یا یک کلاه نقره‌ای پرنسسی یا یک تاج پرنسس زیبا می‌شود. روکش‌های استیل هم هستند که رنگ نقره‌ای دارند.

روکش دندان شیری کودکان

آیا دندان در هنگام گذاشتن روکش تراش می خورد؟

به گفته دکتر آلاله طلوعی متخصص فیشورسیلانت در تهران:

بله این روکش‌ها نیاز به آماده‌سازی دارند؛ دندان تراش می‌خورد و روکش با یک چسب چسبانده می‌شود. روکش‌های زیرکنیایی یا همرنگ دندان که جدیداً مطرح می‌شوند؛ درصورتی‌که زیبایی برای ما بسیار مهم باشد؛ می‌توانیم از این روکش‌ها استفاده کنیم. اما تراش بیشتری نیاز دارد و باید زمان بیشتری را صرف کنیم. همچنین نیاز به همکاری بهتر کوچولوی ما دارد؛ اگر کوچولوی ما در اواخر کار خسته می‌شود؛ گزینه‌ی بهتر برای ما روکش‌های استیل است.

مشاوره رایگان روکش دندان شیری کودکان در شمال تهران | دکتر آلاله طلوعی

انواع روکش دندان های شیری و ویژگی های هر کدام از آن ها

روکش دندان‌های شیری معمولا از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود. از طرفی به صورت پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیازی به قالب گیری دندان کودک نیست. از آنجایی که این روکش‌ها به طور کامل دندان را پوشش می‌دهند، از پوسیدگی مجدد آن ها پیشگیری می‌نمایند. به طور کلی روکش دندان‌های شیری به انواع مختلفی دسته بندی می‌شود که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مشخصی دارند. این روکش‌ها عبارتند از:

 • روکش از جنس استیل ضد زنگ
 • استیل روکش دار
 • روکش های استریپ کرون
 • روکش های سفید

روکش از جنس استیل ضد زنگ

امروزه یکی از پرکاربردترین روکش دندان های شیری روکش های ساخته شده از استیل ضد زنگ است؛ که قدمتی ۵۰ ساله در دندان پزشکی دارند. این روکش ها با استفاده از پوسته های فلزی در اندازه های مختلف ساخته شده اند؛ که می توان برای تمامی دندان ها با سایزهای مختلف از آن ها استفاده نمود.

معمولا زمانی که میان دندان‌ها پوسیدگی وجود داشته باشد؛ از این روکش ها استفاده می گردد. استفاده نمودن از این روکش ها بسیار آسان بوده و در یک جلسه به راحتی روی دندان متصل می شود؛ از طرفی جزو روکش های مقرون به صرفه محسوب می شوند.

روکش دندان های شیری از جنس استیل ضد زنگ

استیل روکش دار

این روکش دندان های شیری نیز از استیل، نیکل ضد زنگ ساخته شده اند؛ به همین دلیل از دوام بالایی برخوردار می باشند. معمولا از این روکش ها برای تمامی دندان ها استفاده می شود. از طرفی به دلیل زیبایی این روکش ها، آن ها را برای ترمیم دندان های جلویی استفاده می نمایند. همچنین به دلیل مقاومت در برابر رطوبت برای ترمیم دندان های آسیاب نیز مناسب می باشند.

روکش دندان استیل روکش دار

روکش های استریپ کرون

از دیگر انواع روکش دندان های شیری می توان به استریپ کرون اشاره نمود؛ که دارای پوسته ای شفاف با کامپوزیت رنگ دندان است. زمانی که این روکش را روی دندان قرار می دهند، پوشش پلاستیکی آن به طور کامل خارج می شود و کامپوزیت رنگ دندان روی آن قرار می گیرد. این روکش ها قیمت نسبتا مناسبی دارند.

روکش دندان های شیری از جنس استریپ کرون

روکش های سفید

این روکش ها از متریالی شبیه به سرامیک ساخته می شوند و کاملا همرنگ دندان هستند. از طرفی مانند سایر روکش ها به صورت پیش ساخته و در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. در ساخت این روکش ها از هیچ گونه فلزی استفاده نشده است. به همین دلیل از مقاومت بسیار بالایی در برابر پوسیدگی برخوردار اند و دوام بسیار زیادی دارند.

روکش های سفید از زیباترین و در عین حال گران قیمت ترین انواع روکش دندان های شیری می باشند.

روکش دندان های شیری از جنس زیرکنیایی یا همرنگ دندان

مراحل استفاده از روکش دندان های شیری

بی حسی لثه

ابتدا دندان پزشک با استفاده از ژل بی حس کننده که طعم میوه ای دارد، لثه کودک را بی حس می نماید. سپس تزریق بی حسی انجام می دهد. سوزن های مورد استفاده در تزریق بی حسی کودکان معمولا کوتاه تر و ظریف تر از سوزن مورد استفاده در تزریق بزرگسالان است.

استفاده از لاستیک رابردم توسط دندانپزشک

پس از بی حسی کامل لثه و دهان کودک، دندانپزشک لاستیک رابردم را به منظور جدا نمودن دندان در حال درمان از سایر دندان ها در دهان قرار می دهد.

ترمیم دندان

پس از اینکه لاستیک رابردم برای جدا نمودن دندان در حال درمان از سایر دندان های کودک قرار داده شد؛ در این مرحله مراحل ترمیم دندان انجام می شود.

قرار دادن روکش دندان

در آخرین مرحله پس از اتمام ترمیم دندان متخصص روکش دندان را در جای خود قرار می دهد و آن را به دندان متصل می نماید.

نکته: در برخی از مواقع ممکن است کودک به دلایل مختلفی نظیر احساس تزریق، ترس از دندان پزشکی و … با دندانپزشک همکاری نکند؛ در این صورت ممکن است با استفاده از داروهای آرامبخش و یا بیهوشی های خفیف ترمیم دندان انجام شود. اگر بدنبال بهترین مرکز دندانپزشکی کودکان با بیهوشی در تهران هستید؛ دکتر آلاله طلوعی میزبان کودکان عزیز می باشد.

روکش دندان شیری

چگونگی مراقبت از روکش دندان های شیری

مصرف مسکن

پس از قرارگیری روکش دندان های شیری روی دندان ترمیم شده، ممکن است کودک تا چند روز درد خفیفی را متوجه شود. که کاملا طبیعی بوده و با استفاده از استامینوفن طبق صلاحدید و تجویز دندانپزشک، می توان آن را کنترل نمود.

استفاده از مسواک و نخ دندان

استفاده نمودن از مسواک و نخ دندان برای کودک، از بروز التهاب در لثه اطراف دندان ترمیم شده و بروز عفونت جلوگیری می نماید. تجمع مواد غذایی و تنقلات میان دندان ترمیم شده و دندان های اطراف آن می تواند در طولانی مدت موجب درد و عفونت دندان ترمیم شده شود. همچنین در صورت استفاده از تافی و شکلات های چسبنده و کشدار بلافاصله دندان کودک را مسواک زده و برای او نخ دندان بکشید. این کار از تحلیل چسب زیر روکش دندان های شیری پیشگیری می نماید.

چگونگی مراقبت از روکش دندان های شیری

هزینه روکش دندان کودک در تهران

قیمت روکش دندان های شیری، می تواند بنا بر موارد زیر متغیر باشد:

 • نوع روکش
 • تعداد دندان های روکش شده
 • محل انجام کارهای دندانپزشکی
 • نوع بیمه
 • تجربه و تخصص دندانپزشک

دکتر آلاله طلوعی علاوه بر انجام روکش دندان کودکان، خدمات دیگری مانند: عصب کشی دندان کودک در تهران و کشیدن دندان کودک در تهران را هم انجام می دهند. شما همراهان عزیز می توانید با رزرو نوبت و انجام مشاوره و ویزیت توسط ایشان از قیمت دقیق روکش دندان کودک خود مطلع شوید. لطفا با شماره ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس حاصل فرمایید.

روکش دندان، روکش های سفید

در آخر

در این مقاله دکتر آلاله طلوعی متخصص فلوراید تراپی در تهران به توضیحات کاملی در مورد روکش دندان کودک پرداختند. با توجه به اهمیت سلامت دندان ها که امروزه برای اکثر انسان ها روشن و واضح است، مادران بسیار زیادی برای معاینه، پیشگیری، ترمیم و عصب کشی دندان های شیری کودک خود به دندان پزشکی مراجعه می نمایند.

استفاده از روکش دندان های شیری یکی از بهترین روش های محافظت از دندان های ترمیم شده است که معمولا نیازی به قالب گیری نیز ندارد. این روکش ها انواع مختلفی دارند و با توجه به دندان کودک از مناسب ترین آن ها استفاده می‌شود.

برای محافظت بیشتر دندان های کودک خود حتما برای معاینه به مطب دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان به آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک ۱۴، برج الماس، واحد 14 مراجعه کنید یا با شماره: ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس بگیرید.

سوالات متداول

روکش دندان تا چه زمانی باید روی دندان کودک باشند؟

اغلب روکش‌های دندان شیری تا سن 10 الی 12 سالگی در دهان باقی می‌مانند، زیرا دندان‌های شیری خلفی تا این سن در دهان حضور دارند. این به این معناست که اگر روکشی بر روی دندان شیری قرار داده شود، معمولاً تا زمانی که دندان شیری بیافتد و جای خود را به دندان دائمی دهد، روکش در مکان خود باقی می‌ماند.

آیا روکش دندان کودک درد دارد؟

روکش دندان کودک معمولاً درد زیادی ندارد، زیرا فرآیند نصب آن با استفاده از مواد بی حسی صورت می‌گیرد تا کودک احساس درد کمتری کند. اما بعضی از کودکان ممکن است پس از نصب روکش، احساس ناراحتی یا فشار در منطقه دندانی مربوطه داشته باشند که معمولاً پس از چند روز بهبود می‌یابد. در صورت ادامه دار بودن درد یا ناراحتی، مشاوره با دندانپزشک پیشنهاد می‌شود.

آیا دندان های شیری قدامی (جلویی) کودک رامی توان روکش کرد؟

بله، معمولاً برای دندان‌های شیری قدامی یا جلویی کودک نیز از روکش استفاده می‌شود، اما نوع روکش ممکن است متفاوت باشد. برای ترمیم دندان‌های قدامی، از روکش‌های مواد هم‌رنگ دندان یا کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود که ظاهر طبیعی‌تری دارند و به دندان متصل می‌شوند. اما در برخی موارد خاص، مانند پوسیدگی شدید یا تغییرات شکلی قابل توجه، ممکن است از روکش‌های دندان‌های جلویی استیلی یا دیگر نوع روکش‌ها استفاده شود.

آیا می توان از روکش سفید رنگ برای دندان شیری کودک استفاده کرد؟

معمولاً استفاده از روکش‌های سفید رنگ برای دندان‌های شیری کودکان مناسب نیست. اغلب روکش‌های سفید رنگ برای دندان‌های بزرگسالان طراحی شده‌اند و نیازمند فرآیندهای پیچیده‌تری برای نصب و قرارگیری صحیح در دهان هستند. همچنین، دندان‌های شیری کودکان دارای ابعاد و شکل متفاوتی از دندان‌های بزرگسالان هستند، که باعث می‌شود روکش‌های سفید رنگ مناسب نباشند و ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود. بهترین گزینه برای دندان‌های شیری کودکان، استفاده از روکش‌های استیل یا دیگر مواد مشابه با رنگهای طبیعی دندان است.

آیا روکش دندان شیری می تواند کنده شده و باعث خفگی کودک شود؟

خیر، روکش ها معمولا بسیار محکم بوده وبه راحتی و بدون ابزار دندانپزشکی از جای خود کنده نمی شوند.

آیا تمامی دندان های شیری عصب کشی شده کودک باید روکش شود؟

خیر، تمامی دندان‌های شیری کودک که عصب کشی شده‌اند، نیازی به روکش کردن ندارند. در واقع، عصب کشی دندان شیری در صورتی انجام می‌شود که دندان دچار عفونت شده یا تخریب عمیقی داشته باشد و امکان ادامه استفاده از آن به صورت طبیعی و بدون درد و عفونت وجود نداشته باشد. پس از عصب کشی، در صورتی که دندان شیری کودک ترمیم‌پذیر باشد و میزان تخریب آن قابل تعمیر باشد، می‌توان از مواد ترمیمی مانند آمالگام یا کامپوزیت برای ترمیم آن استفاده کرد. اما اگر تخریب دندان به حدی بزرگ باشد که ترمیم با مواد ترمیمی ناممکن باشد، در این صورت به جای ترمیم، روکش دندان پیشنهاد می شود.

 

پست های مرتبط

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • لاله زنجانی.62
  جولای 31, 2023 5:14 ب.ظ

  خانم دکتر طلوعی عزیز سلام. روکش دندانی که برای دندان شیری پسرم قرار دادید افتاده آیا خودم دوباره میتونم روکشو روی دندانش بچسبونم مشکلی پیش نمیاد؟

  پاسخ
  • دکتر آلاله طلوعی
   آگوست 1, 2023 7:04 ق.ظ

   سلام سرکار خانم زنجانی عزیز. لازم است تا در اولین فرصت برای معاینه و بررسی دندان شیری فرزندتان به مطب تشریف بیاورید. اگر نیاز به چسباندن دوباره باشد ما این کار را بعد از معاینه انجام خواهیم داد؛ چون در مواردی ممکن است دندان اصلی و دائمی در حال رویش باشد و دیگر نیاز به چسباندن روکش نباشد.

   پاسخ
 • وقت بخیر سؤالی داشتم از دکتر طلوعی متخصص روکش دندان کودک در تهران. آیا احساس درد در لثه بعد از عصب کشی و قرار دادن روکش استیل بعد از یک هفته طبیعی است؟ ایا روکش دندان کودکم عفونت یا ابسه کرده؟

  پاسخ
  • دکتر آلاله طلوعی
   آگوست 1, 2023 7:06 ق.ظ

   سلام وقت بخیر. دوست عزیز لازم است به همان دندانپزشک متخصص کودکی که مراجعه کردید، مجددا و در اسرع وقت مراجعه کنید تا دندان های کودک شما را معاینه نمایند. شاید روکش به لثه فشار وارد می کند و این باعث احساس درد حتی بعد از گذشت یک هفته شده است. برای تشخیص و اطمینان از وجود عفونت و آبسه هم نیاز به معاینه حضوری است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست