1. دکتر آلاله طلوعی
 2. مقالات دندانپزشکی کودکان
 3. 6 روش آرام کردن کودکان قبل از دندانپزشکی
روش های آرام کردن کودکان قبل از دندانپزشکی | دکتر آلاله طلوعی

6 روش آرام کردن کودکان قبل از دندانپزشکی

دانستن 6 روش آرام کردن کودکان قبل از دندانپزشکی و ملاقات با دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشک اطفال در تهران، می‌تواند به شما والدین عزیز بسیار کمک کند تا تجربه‌ای خوب و خوشایند برای خود و فرزندتان از مراجعه به متخصص داشته باشید.

برای بهتر درک کردن فرزندتان، لازم است تا ترس‌های دوران کودکی خود را در مورد دندانپزشکی به یاد بیاورید. با انجام این کار به راحتی می‌توانید متوجه شوید که چگونه و چرا کودکان در مورد مراجعه خود به دندانپزشک مضطرب هستند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ارائه بهترین خدمات و قیمت دندانپزشکی کودکان در تهران | دکتر آلاله طلوعی

چرا کودک برای ملاقات با دندانپزشک ناآرامی می‌کنند؟

با دیدن دنیا از دید کودک، ممکن است خاطرات دوران کودکی خودتان را تداعی کنید. به خاطر آوردن تجربیات خود از مراجعه به دندانپزشکی می‌تواند شما را در سطح اضطراب کودک قرار دهد و رفتار آن‌ها را بیشتر درک کنید.

 • کودکان نگران جدایی از والدین (یا مراقبین اصلی) خود و قرار گرفتن در حضور یک غریبه هستند.
 • همچنین ترس از برخی روش‌ها (مانند تزریق و کشیدن دندان) در آن‌ها وجود دارد.
 • کودکان ممکن است در مورد تماس فیزیکی لازم که متخصص دندانپزشک کودکان با دهان و دندان آن‌ها دارد و لازمه معاینه و درمان است دچار سردرگمی و ترس شوند.
 • اضطراب کودکان همچنین می‌تواند با صحبت یک بزرگسال حاضر در مطب با والدین، در مورد تجربیات واکنش فرزندشان و یا قرار ملاقات های پزشکی یا دندانپزشکی لازم در آینده، تشدید شود.

ترکیبی از شرایط و اتفاقات قبل از مراجعه به مطب و شرایط داخل مطب در زمان انتظار می‌تواند عصبی بودن و اضطراب کودک را در مورد ویزیت پزشکی یا دندان‌پزشکی ایجاد و یا افزایش دهد؛ اما با انجام نکاتی که در ادامه به شما خواهیم گفت می‌توانید آن‌ها را به راحتی آرام کنید.

دکتر آلاله طلوعی در مواقعی که کودک با هیچ کدام از روش‌های موجود آرام نشود و مانع انجام درست درمان شود، درمان با بیهوشی را به والدین عزیز پیشنهاد می‌کنند؛ اما آیا بیهوشی برای کودکان عوارض دارد؟ پاسخ این سؤال را در «دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی در تهران» مطالعه کنید.

چرا کودک برای ملاقات با دندانپزشک ناآرامی می‌کنند؟

6 روش آرام کردن کودکان قبل از دندانپزشکی

در ادامه شش راهکار آرام‌بخش برای کودکانی که در مورد قرار ملاقات‌های پزشکی و دندانپزشکی دچار اضطراب می‌شوند را برای شما توضیح خواهیم داد. خوشحال می‌شویم اگر شما هم راهکاری مؤثر در این مورد دارید در زیر این مقاله برای ما بنویسید.

کمک به کودک برای مدیریت احساسات و عواطفش

در همه‌ی ما، چه کوچک و چه بزرگ، طبیعی است که بخواهیم موقعیت ترسناک را در فاصله‌ای دور از خود نگه داریم. در ذهن ما و به ویژه در ذهن کودکان، از اقدامات و موقعیت‌هایی که به عنوان یک تهدید یا بالقوه دردناک تلقی می‌شوند، بهتر است اجتناب شود.

کودکان نمی‌توانند مانند بزرگسالان، ترس، اضطراب یا هر چیزی که فکر می‌کنند مضر است را کنترل کنند. بنابراین بهتر است شما والدین و مراقبین عزیز به آن‌ها کمک کنید تا ترس را به عنوان یک واکنش عادی بپذیرند نه اینکه این تصور را در آن‌ها ایجاد کنید که واقعی یا قابل قبول نیست.

به آنها اجازه دهید تا احساسات خود را در مورد قرار ملاقات با دندانپزشک بیان کنند. با آرامش  از آن‌ها در مورد احساساتشان سوال بپرسید. پرسیدن سؤال “در مورد مراجعه به دندانپزشک چه احساسی دارید؟” خیلی بهتر از “آیا در مورد مراجعه به دندانپزشک عصبی هستید؟” است.

کمک به کودک برای مدیریت احساسات و عواطف

افزایش (به جای کاهش) آمادگی لازم و انتظارات کودکان

توضیح مختصری در مورد چگونگی روند جلسه ملاقات با پزشک یا دندانپزشک کمک می‌کند تا تجربه رضایت‌بخشی را برای کودک و خانواده‌اش رقم بزند. مهم این است که از ایجاد داستان‌ها و سناریوهای غیرواقعی که انتظارات آن‌ها را از جلسه درمانی به سطح منفی کاهش می‌دهد، اجتناب کنید.

به گفته دکتر آلاله طلوعی متخصص ارتودنسی پیشگیری در تهران:

 قول دادن به کودک در مورد این‌که یک ویزیت دندانپزشکی «بسیار مهم نیست» یا اینکه «دردناک نخواهد بود» وعده‌هایی هستند که ممکن است به راحتی شکسته شوند و به همراه آن اعتماد آن‌ها به شما هم از بین خواهد رفت.

پاداش دادن به کودک بعد از ملاقات موفق با متخصص دندانپزشک کودکان

انتخاب یک دندانپزشک اطفال باتجربه و قابل اعتماد

با گذشت زمان و ملاقات‌های متعدد، کودک شروع به ایجاد رابطه و اعتماد به دندانپزشک خود می‌کند. همچنین اطمینان حاصل کنید که اعتماد شما به دندانپزشک برای فرزندتان مشهود باشد تا راحت‌تر بتواند با اون ارتباط برقرار کند.

والدین عزیز مهم است که دندانپزشک اطفال باتجربه، حرفه‌ای و قابل اعتمادی را برای فرزند خود انتخاب کنید تا علاوه بر گرفتن رابطه درمانی سالم و خوب و ترغیب بیشترش به مراجعه به دندانپزشکی، از روش‌های درمانی به روز و جدیدی استفاده کنید.

دکتر آلاله طلوعی به دلیل داشتن شخصیت مهربان و صبوری که دارند به راحتی می‌توانند با کودکان ارتباط درمانی خوب و صمیمی برقرار کنند و با تخصص و تجربه‌ای که دارند، قادر به کاهش ترس، اضطراب و آرام کردن کودکان به بهترین نحوه ممکن هستند.

ایشان انواع خدمات دندانپزشکی مخصوص کودکان از جمله: کشیدن دندان کودک، روکش دندان کودک و عصب کشی دندان کودک در تهران را به فرزندان دلبند شما ارائه می‌‎کنند. پس همین الان برای دریافت نوبت با ایشان تماس بگیرد.

ارائه خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان با بیهوشی در زعفرانیه | دکتر آلاله طلوعی

از «بازی نقش» در خانه استفاده کنید

بسیاری از بچه ها گاهی اوقات نقش “دکتر” را بازی می‌کنند. سناریوهای ایفای نقش می‌توانند به آموزش و جلوگیری از ترس در قرار ملاقات‌های آینده دندانپزشکی کمک کنند. از ابزار بازی برای گوش دادن به صدای قلب فرزندتان، نگاه کردن به دهان او و بررسی دندان‌هایش استفاده کنید.

کمک به دندانپزشک برای پیدا کردن زمینه مشترک با کودک

تا آنجا که ممکن است به متخصص دندانپزشک کودک خود اطلاعات بیشتری درباره فرزندتان بدهید. کارهایی که از انجام دادن و بازی کردن با آن لذت می‌برند، برنامه‌های تلویزیونی و کارتون‌هایی که تماشا می‌کنند، ورزش‌هایی که در آن شرکت می کنند، سرگرمی هایشان، غذاهای مورد علاقه و موارد بسیار دیگر.

کمک به دندانپزشک برای پیدا کردن زمینه مشترک با کودک

آرامش و صبر را در خود افزایش دهید

 • والدین عزیز به یاد داشته باشید که اضطراب یا ترس می‌تواند مسری باشد؛ اما عکس آن نیز صادق است.
 • اگر خونسرد، آرام و خونسرد باشید، به احتمال زیاد فرزندتان هم رفتار شما را منعکس خواهد کرد.
 • برای قرار ملاقات‌های دندانپزشکی کودکان روحیه و فضای مثبتی ایجاد کنید. اجازه ندهید فرزندتان هر گونه ترس یا اضطرابی را که ممکن است شخصاً در ارتباط با قرار ملاقات تجربه می‌کنید، تشخیص دهد.
 • با تکنیک‌های تنفسی به کودک خود کمک کنید تا آرام شود و به او اطمینان خاطر بدهید تا ذهنش را از ترس یا اضطرابش دور کند.
 • به یاد داشته باشید که برخی از رفتارها مانند: گریه کردن و بی‌حوصله بودن طبیعی است.
 •  اعتماد کودکتان به دندانپزشکش به زمان و صبر نیاز دارد.

سخن آخر

در این مطلب دکتر آلاله طلوعی متخصص درمان‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان (فیشورسیلانت در تهران/فلوراید تراپی در تهران) به توضیح 6 روش آرام کردن کودکان قبل از دندانپزشکی پرداختند.

استراتژی‌های درمانی آرام‌بخش برای کودکان به همراه محیط آرام‌بخش مرکز تخصصی دندانپزشکی کودک دکتر طلوعی به بچه‌ها کمک می‌کند بر اضطراب و ترس خود غلبه کنند و تجربه مثبتی را در این محیط تجربه کنند.

برای دریافت نوبت می‌توانید با شماره: ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس حاصل فرمایید و یا به صورت حضوری به آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک ۱۴، برج الماس، واحد 14 مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست