1. دکتر آلاله طلوعی
 2. مقالات دندانپزشکی کودکان
 3. کشیدن دندان کودک در تهران
کشیدن دندان کودک در تهران | دکتر آلاله طلوعی

کشیدن دندان کودک در تهران

کشیدن دندان کودک در تهران، یکی از خدمات تخصصی است که دکتر آلاله طلوعی بهترین دندانپزشک اطفال در تهران، برای کوچولوهای عزیز شما که گاهی اوقات ممکن است بر اثر عوامل مختلف نیاز به کشیدن دندان پیدا کنند، انجام می‌دهند.

در این مواقع توصیه متخصص دندانپزشک کودکان این است که کشیدن دندان در زمان مناسب صورت گیرد. والدین عزیزتا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی درباره عوامل مختلف کشیدن دندان کودکان و روش‌های آن به شما بدهیم.

دندان شیری

دندان نوزادان و کودکان که دندان موقتی، دندان شیری یا دندان اولیه هم نامیده می‌شود؛ شامل 20 عدد دندان است که به تدریج در حدود سن شش ماهگی در می‌آیند و تا سن دو و نیم سالگی تکمیل می‌شوند. این دندان‌ها به غذا خوردن، صحبت کردن و افزایش اعتماد به نفس کودکان بسیار کمک می‌کند.

علاوه بر آن دندان‌های شیری نقش یک نگهدارنده محل دندان دائمی را بازی می‌کنند و از حرکت دندان‌های دیگر به نقطه ای که قرار است دندان بزرگسالی در آن رشد کند، جلوگیری می کند؛ لذا یکی از دلایلی که متخصص دندانپزشک کودک سعی می کند که دندان‌های کودک را نگه دارد، به این دلیل است.

مشاوره رایگان کشیدن دندان کودک در تهران | دکتر آلاله طلوعی

مهم‌ترین دلایل کشیدن دندان کودک

گفتیم که دندان‌های شیری بسیار مهم هستند و تنها به دلیل اینکه موقتی هستند، نمی‌توان مراقبت از آن‌ها را نادیده گرفت؛ اما در مواقعی دندانپزشک کودک به دلایل مختلفی و به جهت حفظ سلامتی دهان و دندان کودک مجبور است که این دندان‌ها را از دهان او خارج کند. در ادامه مهم ترین دلایل کشیدن دندان در کودکان را نام برده ایم:

کشیدن دندان‌های آسیب دیده

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است دندان‌های کودک آسیب ببیند و این آسیب قابل ترمیم و درمان نباشد و در نهایت نیاز به کشیدن دندان پیدا کند. مانند:

 •  صدمات دهانی
 • شکستن یا لق شدن دندان بر اثر ضربه
 •  تصادف
 • صدمات ورزشی

اگر چنین مواردی به وقوع پیوست؛ باید هرچه سریعتر به دندانپزشک اطفال مراجعه کرد تا در صورت امکان یا دندان آسیب دیده ترمیم شود یا از دهان کودک خارج شود. فراموش نکنید که مراجعه به موقع می‌تواند از آسیب به دندان‌های دیگر و نیاز به درمان‌های سخت و هزینه‌بر در آینده جلوگیری کند.

اما نیاز به نگرانی نیست اگر بدنبال دندانپزشکی کودک خوب در تهران هستید؛ دکتر آلاله طلوعی بهترین متخصص در این زمینه هستند. ایشان پس از انجام معاینات لازم بهترین راهکار را به شما پیشنهاد می دهند.

ممکن است دندانپزشک کودک یک کلاهک یا روکش دندان بر روی دندان شکسته بگذارد؛ اما در شرایط دیگری، ممکن است تنها راه نجات دندان این نباشد و دندانپزشک کشیدن دندان را پیشنهاد دهد. برای مطالعه بیشتر در مورد انواع کلاهک دندان می‌توانید به صفحه «روکش دندان کودک در تهران» مراجعه کنید.

کشیدن دندان های آسیب دیده کودکان

کشیدن دندان‌های پوسیده

در صورتی که از زمان نوزادی و بعد از آن بهداشت دهان ودندان‌های کودک رعایت نشود، اقدامات پیشگیرانه از پوسیدگی مانند: فلوراید تراپی و فیشورسیلات انجام نشود و به طور کلی مراجعه و معاینات دوره‌ای توسط دندانپزشک کودکان برای ترمیم به موقع صورت نگیرد؛ دندان‌ها پوسیده می‌شود.

در مواقعی که دندان‌های کودک خیلی پوسیده باشند و درمان پوسیدگی امکان پذیر نباشد؛ کودک دلبند شما نیاز به کشیدن دندان پیدا می‌کنند. اگر مولرهای کودک ۶ ساله پوسیده باشند، دندانپزشک معمولا درمان ریشه را برای نجات دندان پیشنهاد می کند. سپس، دندانپزشک مولر را با فیشور سیلانت پوشش می دهد تا به محافظت بیشتر آن کمک کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این دو روش پیشگیری از پوسیدگی فوق‌العاده و بهترین سن انجام آن به مقالات «فلوراید تراپی در تهران» و «فیشورسیلانت در تهران» مراجعه کنید و یا با شماره‌های موجود در صفحه تماس با ما ارتباط برقرار کنید.

پوسیدگی عمیق در دندان شیری جلویی کودکان

اختلال در رشد دندان‌های دائمی

در مواقعی ممکن است دندان‌‎های شیری برای مدت طولانی در جای خود باقی بمانند و محل برای رشد دندان های دائمی بالغ را شلوغ  کنند. کم بودن جا برای رشد دندان‌های اصلی باعث رشد نکردن، کج شدن یا پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

پس در مواقعی که دندان شیری سالم است؛ اما در رویش دندان‌‎های دائمی مشکل به وجود می‌آورد، کشیدن دندان می تواند به دندان های بالغ کمک کند ودر نتیجه از نیاز به درمان ارتودنسی پیشگیری کند. برای مطالعه بیشتر در مورد فواید و معایب ارتودنسی دندان کودکان می‌توانید «ارتودنسی پیشگیری در تهران» را مطالعه کنید.

با ترس کودک از کشیدن دندان چه کنیم؟

در صورتی که دندانپزشک اطفال چندین دندان کودک را بخواهد بکشد و یا کودک به دلیل سن کم یا شرایط روحی و فیزیکی نامناسب، به شدت بی‌قراری کند، بترسد و مانع کار متخصص شود، بهترین راه، کشیدن دندان کودک تحت بیهوشی است.

در این مواقع کودک می‌تواند تحت بیهوشی عمومی، آرامبخش خوراکی یا عمیق قرار گیرد. این روش که روشی بدون درد خواهد بود می تواند در کلینیک دندانپزشکی یا در یک بیمارستان انجام شود.

اما آیا استفاده از داروی بیهوشی برای کودکان ما خطرناک است؟ برای فهمیدن پاسخ این سؤال و مطالعه بیشتر در مورد علل ترس از دندانپزشکی در کودکان، می‌توانید به صفحه «دندانپزشکی کودکان با بیهوشی در تهران» مراجعه کنید.

خدمات تخصصی کشیدن دندان کودک در تهران | دکترآلاله طلوعی

آیا کشیدن دندان شیری درد دارد؟

به گفته دکتر آلاله طلوعی متخصص عصب کشی دندان کودک در تهران:

کشیدن دندان ممکن است برای والدین و کودکان اضطراب زیادی ایجاد کند؛ اما در بیشتر موارد، این کار به دلیل ضعیف‌تر بودن ریشه دندان‌های شیری، ساده‌تر و کم دردتر از کشیدن دندان در بزرگسالان است. در ضمن با انجام بی‌حسی‌های موضعی یا بیهوشی در طول خارج کردن دندان، کودک هیچ دردی را احساس نمی‌کند.

مراحل کشیدن دندان در کودکان

بررسی عکس اشعه ایکس دندان

برای شروع مراحل کشیدن دندان در کودکان، ابتدا دندانپزشک کودک کار را  با اشعه ایکس برای بررسی ریشه و وضعیت استخوان دندان شروع می کند.

تزریق بی‌حسی یا بیهوشی

یک کشیدن ساده معمولاً فقط به بی حسی موضعی نیاز دارد؛ اما کشیدن های سخت‌تر ممکن است نیاز به برداشتن مقداری از بافت لثه نزدیک دندان داشته باشد تا بتوان دندان را کشید.

این نوع روش معمولاً به آرامبخشی از طریق اکسید نیتروژن یا IV نیاز دارد. دندانپزشکی آرام بخش برای کودکانی که تحت درمان‌های پیچیده‌تری قرار می گیرند یک گزینه رایج و ایمن است.

خارج کردن دندان از دهان

سپس دندانپزشک دندان را با فورسپس (Forceps) یا انبر (ابزاری دستی  که برای گرفتن و نگه داشتن دندان بکار می‌رود) خارج می‌کند. برای این کار او، دندان را در ساکت (socket) یعنی حفره‌ای در استخوان فک که دندان در آن قرار دارد، حرکت می دهد و آن را می چرخاند تا رباط های پریودنتال که دندان را به استخوان فک متصل می کنند، جدا کند.

مراحل کشیدن دندان در کودکان

مراقبت های بعد از کشیدن دندان کودکان

 • والدین عزیز لازم است به فرزندتان و همچنین خودتان یادآوری کنید که کمی خونریزی پس از کشیدن دندان کاملاً طبیعی است، پس جای هیچ نگرانی بابت این موضوع وجود ندارد. برای همین هم دندانپزشک کودک، گاز استریل را مستقیماً پس از برداشتن دندان روی ناحیه آسیب دیده قرار می‌دهد.
 • در برخی موارد، ممکن است به چند بخیه کوچک برای کمک به بهبود ناحیه‌ای که دندان از آن خارج شده است، نیاز باشد.
 • لثه‌ها به سرعت یک لخته خون محافظتی تشکیل می‌دهند، و مهم است که آن لخته را در جای خود نگه دارید تا از خشکی حفره (dry socket) جلوگیری شود. وضعیت دردناک برای کودک زمانی رخ می دهد که لخته خون را بردارید و استخوان زیرین در معرض هوا، غذا و مایعات قرار گیرد.
 • برای اینکه لخته خون محافظ تشکیل شود، در 24 ساعت اول از شستشوی محل کشیدگی خودداری کنید.
 • بعد از گذشت مدت زمانی که دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که معمولاً همان 24ساعت است، محل کشیدگی را با آب نمک بشویید تا مطمئن شوید که ناحیه تمیز باقی می‌ماند. این کار به کاهش دردهای احتمالی کمک زیادی می کند.
 • می توانید به کودک خود تیلنول (استامینوفن) یا ایبوپروفن بدهید تا درد را کاهش دهد.
 • از کیسه یخ (کمپرس سرد)، در بیرون فک برای رفع ورم خفیف استفاده کنید.
 • اگر کودک شما تب کرد یا اگر متوجه تورم شدید شدید، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم عفونت وجود داشته باشد، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.
 • به کودک خود در چند روز اول حتماً غذای نرم بدهید و حداقل به مدت یک هفته از غذاهای سفت یا ترد خودداری کند تا مطمئن شود ناحیه استخراج دندان تمیز می‌ماند و لخته محافظ هم از آن خارج نمی‌شود.
 • کودکتان را تشویق کنید که آب زیادی بنوشد تا علاوه بر اینکه دهانش را تمیز نگه می‌دارد؛ محل کشیدگی دندان هم هیدراته و مرطوب می‌کند.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان کودکان

کلام آخر

در این مطلب در مورد کشیدن دندان کودک در تهران که یکی از خدمات تخصصی دکتر طلوعی است صحبت کردیم. در برخی موارد، دکتر دندان کودکان بجای نجات و نگهداری دندان شیری، کشیدن آن را توصیه می کند. مانند زمانی که دندان شیری راه رشد دندان جدید را بسته باشد.

کشیدن دندان کودکان رایج و به طور کلی ساده است؛ اما این نکته حائز اهمیت است که انتخاب یک دندانپزشک اطفال مسئول و باتجربه، به والدین آرامش خاطر می‌دهد و بسیاری از درد و ناراحتی‌های احتمالی در روند این درمان را برای کودک برطرف و یا کاهش می‌دهد.

دکتر آلاله طلوعی به دلیل آموزش‌های زیادی که در زمینه رشد دهان و دندان کودکان دیده‌اند؛ به شدت روی درمان و نگه داشتن دندان‌های شیری تا حد امکان، پیش بینی زمان ورود دندان‌های دائمی و استفاده از بیهوشی برای کمک به کشیدن، تمرکز دارند. برای دریافت نوبت می‌توانید با شماره: ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ در تماس باشید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست