1. دکتر آلاله طلوعی
  2. مقالات دندانپزشکی کودکان
  3. 4 نشانه مهم نیاز کودک به ارتودنسی زودهنگام
نشانه‌های نیاز کودک به ارتودنسی زودهنگام | دکتر آلاله طلوعی

4 نشانه مهم نیاز کودک به ارتودنسی زودهنگام

آیا می‌دانید 4 نشانه مهم نیاز کودک به ارتودنسی زودهنگام چیست؟ آموزش بررسی و توجه والدین به حالات دهان و دندان کودکان، از زمان رویش اولین دندان همیشه مورد توجه دکترآلاله طلوعی متخصص دندانپزشک اطفال در تهران است. والدین عزیز آیا می‌دانید ارتودنسی زودرس چه نوع درمانی است؟

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با درمان ارتودنسی زودهنگام، زودرس یا ارتودنسی پیشگیری و همچنین نکات تشخیصی مهم در کودکان خود آشنا شوید تا از بروز مشکلات دندانی جدی و نیاز به جراحی‌های سخت کودکان خود در بزرگسالی جلوگیری کنید.

مشاوره رایگان ارتودنسی زودهنگام و ارتودنسی پیشگیری در تهران | دکتر آلاله طلوعی

ارتودنسی زودرس چیست؟

حتما شنیده‌اید که پیشگیری بهتر از درمان است؛ اما بهتر است بدانید که همیشه هم نمی‌توان از تمام مشکلات جلوگیری کرد. یکی از مشکلاتی که همه‌ی موارد پیشگیری آن قابل کنترل نیست و در صورت بروز فقط می‌توانیم احتمال شدیدتر شدن آن را کم کنیم، مشکلات مال اکلوژن (بر هم خوردن هماهنگی و موقعیت مناسب فک‌ها و دندان‌ها) است.

مشکلات مال اکلوژن که نیاز به درمان ارتودنسی را در کودکان و بزرگسالان ایجاد می‌کند، به دلیل چند عاملی بودن، پیشگیری قطعی و صد درصدی برای  آن امکان پذیر نیست؛  برای مثال یکی از عوامل دخیل در آن ژنتیک است. بنابراین تنها کاری که می‌شود در این شرایط کرد، درمان زودهنگام این مشکلات است.

ارتودنسی زودرس چیست؟

موارد قابل کنترل و درمان با ارتودنسی زودهنگام

والدین عزیز شما با دانستن بهترین زمان مراجعه اولیه کودک به دندان‌پزشکی، یعنی زمانی که اولین دندان شیری آن‌ها رویش پیدا کرده است و انجام معاینات زودهنگام توسط دندانپزشک کودکان برای، امکان تشخیص، کنترل و درمان مشکلات زیادی از جمله موارد زیر را با انجام ارتودنسی پیشگیری یا زودرس دارید:

  • فاصله یا فضای بیش از حد میان دندان‌ها
  • تراکم بیش از حد دندان‌ها
  • جلوزدگی و بیرون زدگی دندان‌ها
  • وجود دندان اضافه
  • کمبود دندان یا از دست دادن دندان
  • اختلالات فک و صورت

پدر و مادرهای عزیز، دکتر آلاله طلوعی بهترین دندانپزشک کودکان در زعفرانیه هستند که با مراجعه به ایشان می‌توانید از سلامت دهان و دندان کودک دلبندتان اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز به درمان برای پیشگیری از حاد شدن مشکل، در اسرع وقت اقدامات لازم را انجام دهید. برای اطلاع بیشتر به «ارتودنسی پیشگیری در تهران» مراجعه کنید.

موارد قابل کنترل و درمان با ارتودنسی زودهنگام

4 نشانه مهم نیاز کودک به ارتودنسی زودهنگام

اگر در نوجوانی بریس‌ها یا الاینرهای ارتودنسی را تحمل کرده‌اید، ممکن است نگران باشید که فرزندان شما هم به همین سرنوشت دچار شوند؛ اما به لطف ارتودنسی زودهنگام، لازم نیست نگران باشید. انجام درمان ارتودنسی زودرس می‌تواند نیاز به بریس را به حداقل برساند و به طور فزاینده‌ای رویکردی مدرن در نظر گرفته می‌شود.

در کلینیک تخصصی کودک دکتر طلوعی، ما می‌توانیم میزان بایت (بسته بودن فک) و موقعیت دندان‌های کودک شما را در سن هفت سالگی ارزیابی کنیم و در صورت تشخیص مشکل، با درمان ارتودنسی زودهنگام، فک و دندان‌های منعطف و در حال رشد کودک را جا به جا کنیم.

به گفته دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودک با بیهوشی در تهران:

استفاده از فک در حال رشد کودک در ارتودنسی زودهنگام، به این معنی است که می‌توانیم از درمان‌های ملایم و کم تهاجمی استفاده کنیم که ممکن است از نیاز به جراحی یا تحمل طولانی مدت بریس‌ها در آینده جلوگیری کند.

بنابراین اگر کودک زیر هفت سال دارید، در اینجا به مهم‌ترین علائمی که باید به آنها توجه کنید، پرداخته‌ایم:

بررسی علائم ارتودنسی زودهنگام

توجه به دهان کودک

صورت‌های بلند، گونه‌های صاف، چانه‌های عقب رفته، لبخندهای لثه‌ای، آرواره‌های باریک و بدون فضای خالی برای رشد دندان‌های دائمی؛ همه این مشکلات می‌تواند از پیامدهای باز بودن دهان باشد.

اگر دهان کودک شما تمایل دارد که باز بماند، ممکن است نشان دهنده این باشد که زبان به درستی روی سقف دهان قرار ندارد. انجام ارتودنسی زود هنگام در این موقعیت برای اجازه دادن به رشد صحیح فک و ایجاد فضای مناسب برای رویش دندان‌های بالغ است.

گوش دادن به تنفس کودک

ما انسان‌ها به طور طبیعی برنامه‌ریزی شده‌ایم تا تنفس از طریق بینی انجام دهیم، تا هوای فیلتر شده، گرم و مرطوب را مستقیماً به ریه‌هایمان برسانیم. به همین دلیل تنفس دهانی مشکل‌دار است و با تعداد زیادی عوارض جانبی از جمله: محرومیت از خواب (که به نوبه خود می‌تواند بر رفتار و عملکرد تحصیلی بچه‌ها تأثیر بگذارد)، رشد نادرست فک و اپن بایت همراه است.

والدین عزیز در مرکز تخصصی دکتر طلوعی انواع خدمات درمانی دندانپزشکی کودکان با جدیدترین دستگاه‌های روز دنیا انجام می‌شود. خدماتی از جمله: کشیدن دندان کودک در تهران، روکش دندان کودک در تهران، عصب کشی دندان کودک در تهران. با مراجعه به این کلینیک دیگر بابت سلامتی دهان و دندان کودکان خود نگرانی نداشته باشید.

ارائه خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان با بیهوشی در زعفرانیه | دکتر آلاله طلوعی

بررسی چانه کودک

از کودک خود بخواهید لب‌هایش را به هم نزدیک کند و ببیند چه اتفاقی برای چانه او می‌افتد. اگر می‌بینید یا احساس می‌کنید که عضله چانه حرکت می‌کند یا به سختی حرکت می‌کند، به این معنی است که آن‌ها برای به هم‌رسانی لب‌های خود تلاش می‌کنند، که می‌تواند بر رشد فک تأثیر بگذارد.

توجه به لب‌های کودک

از کودک خود بخواهید لب‌هایش را مانند زمانی که چیزی را قورت می‌دهد، بکند؛ اگر این امر باعث حرکت لب‌ها شود، می‌تواند نشان دهد که دندان‌ها به درستی تراز نشده‌اند. در این حالت به دندان‌های بالایی آن‌ها هم نگاهی بیندازید. آیا آن‌ها به طور طبیعی روی لب پایین قرار می گیرند؟ اگر بله، این نیز به ناهماهنگی اشاره دارد.

ارتودنسی زودهنگام و کمک به درمان سریع

سخنی با والدین

والدین عزیز اگر هر یک از موارد فوق را مشاهده کردید، سریعاً کودک خود را برای ارزیابی اولیه ارتودنسی به مرکز تخصصی دکتر طلوعی بیاورید. لازم است بدانید که در هنگام پرداختن به علل اولیه دندان‌های کج و انجام اتودنسی پیشگیری، اغلب می‌توانیم از نیاز به درمان‌هاس سخت و پرهزینه در سال‌های آینده اجتناب کنیم.

علاوه بر انجام ارتودنسی زودرس در صورت نیاز، شما می‌توانید با مراجعه و انجام درمان‌هایی مانند فلورایدتراپی و فیشورسیلانت از پوسیدگی و خرابی دندان‌های سالم کودک خود جلوگیری کنید. برای اطلاعات بیشتر و مراحل درمان این دو روش فوق‌العاده به «فلوراید تراپی در تهران» و «فیشورسیلانت در تهران» مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست