1. دکتر آلاله طلوعی
 2. مقالات دندانپزشکی کودکان
 3. 11 روش تشویق کودکان به مسواک زدن
روش های تشویق کودکان به مسواک زدن

11 روش تشویق کودکان به مسواک زدن

مراقبت از بهداشت دهان و دندان از جمله عادات مهمی است که از دوران کودکی باید آموخته و ترویج شود. بیشتر کودکان اغلب مسواک زدن را به عنوان یک وظیفه آزاردهنده یا حتی کاری اجباری می‌بینند که باید انجام دهند. به همین دلیل یکی از چالش های والدین در این زمینه نحوه ترغیب و تشویق کودکان به انجام این کار است.

در این مقاله از سایت دکتر آلاله طلوعی، بهترین  متخصص دندانپزشکی کودک با بیهوشی در تهران، به بررسی راهکارها و روش‌هایی که والدین می‌توانند برای تشویق کودکان به استفاده منظم از مسواک انجام دهند، می‌پردازیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

چیکار کنیم بچه هامون مسواک بزنن؟

برای تشویق کودکان به مسواک زدن، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره خواهیم کرد:

 • ایجاد روتین روزانه: ایجاد یک روال ثابت برای مسواک زدن می‌تواند به کودکان کمک کند تا این عادت را در زندگی روزمره‌شان جای دهند. برای مثال، تعیین یک زمان مشخص برای مسواک زدن، مثلاً قبل یا بعد از صبحانه و قبل از خواب، می‌تواند به کودکان کمک کند تا این عادت را به صورت منظم انجام دهند.
 • استفاده از مسواک‌های جذاب: کودکان از مسواک‌هایی با طرح‌ها و رنگ‌های جذاب لذت می‌برند. برای تشویق کودکان به مسواک زدن، می‌توانید از مسواک‌هایی با طرح شخصیت‌های کارتونی محبوب یا رنگ‌های جذاب استفاده کنید که علاقه آنها را جلب کند.
 • تشویق کودک: از تشویق مثبت برای کودکان استفاده کنید و انرژی مثبتی به آنها منتقل کنید. به آنها بگویید که خیلی خوب مسواک زدند و از آنها تحسین کنید. این اقدام می‌تواند اعتماد به نفس کودکان را افزایش دهد و آنها را به مسواک زدن ترغیب کند.
 • استفاده از جوایز: استفاده از جوایز کوچک می‌تواند به کودکان انگیزه بیشتری برای مسواک زدن بدهد. می‌توانید به کودکان پس از مسواک زدن درست و به موقع، جایزه‌ای کوچک اعطا کنید، مثلاً یک استیکر یا یک شیرینی کوچک.
 • الگوی فرزندان باشید : به عنوان والدین، می‌توانید نمونه‌ای مثبت برای کودکان باشید و خودتان هم به صورت منظم مسواک بزنید. این کار به کودکان نشان می‌دهد که مسواک زدن یک عادت مهم و لازم است که همه اعضای خانواده باید به آن توجه کنند.

در مسواک زدن الگوی کودکان باشید

 • به دنبال دستاوردهای مسواک زدن بگردید: به کودکان خود بگویید که با مسواک زدن، دندان‌هایشان را پاک و سالم نگه می‌دارند و از بیماری‌های دهانی و دندانی جلوگیری می‌کنند. این نکته می‌تواند برای کودکان انگیزه‌بخش باشد و آنها را به مسواک زدن ترغیب کند.
 • آموزش زودهنگام مسواک زدن به کودک: اگر کودک شما هنوز کوچک است، با شروع آموزش مسواک زدن به او کمک کنید، حتی اگر فقط چند دندان او بیرون آمده باشد. این کار باعث می‌شود که بهداشت دندان برای او عادتی طبیعی و بخشی از روند روزانه زندگی شود، قبل از آنکه بچه‌ها به سنی برسند که ممکن است به سرکوب کردن توجه والدین و مخالفت با آنها عادت کنند.
 • استفاده از مسواک برقی: در صورتی که کودکان با استفاده از مسواک برقی لذت می‌برند، می‌توانید از این نوع مسواک‌ها استفاده کنید. صدایی که این مسواک‌ها ایجاد می‌کنند می‌تواند کودکان را به مسواک زدن ترغیب کند.
 • تبدیل مسواک زدن به بازی: با ترکیب مسواک زدن با بازی و سرگرمی، کودکان ممکن است این فعالیت را بیشتر دوست بدارند. از موسیقی و بازی‌هایی که همراه با مسواک زدن انجام شود، استفاده کنید.
 • روی دندان های کودک اسم بگذارید: این ایده می‌تواند برای کودکان جذاب باشد و آنها را به مسواک زدن تشویق کند. به این صورت، هر دندان می‌تواند یک شخصیت جدید باشد و کودکان احساس خواهند کرد که به دندان‌هایشان دقت می‌شود. این روش می‌تواند حس عدالت‌خواهی در کودکان را تقویت کند و آنها را به دقت بیشتری در بهداشت دهان تشویق کند. با امتحان این ایده، می‌توانید اثربخشی آن را تجربه کنید و ببینید که آیا کودکان شما از این ایده خوششان می‌آید یا خیر.
 • با کتاب ها و ویدیوهای سرگرم کننده آموزش دهید: اگر نمی توانید فرزندتان را متقاعد کنید که مراقبت مناسب از دهان مهم است، شاید کتاب یا شخصیت تلویزیونی مورد علاقه فرزندتان بتواند این کار را انجام دهد. بسیاری از کتاب‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و ویدیوهای آنلاین برای آموزش مراقبت از دندان‌ها و تشویق عادات بهداشتی دهان و دندان به کودکان طراحی شده‌اند.

استفاده از این روش‌ها به صورت ترکیبی و مداوم می‌تواند به تشویق کودکان به مسواک زدن کمک کند و این عادت را به طور مداون در او ایجاد کند.

برای اطلاعات بیشتر در زمیه مسواک زدن کودکان، پیشنهاد می کنیم مقاله ” نحوه مسواک زدن کودکان 6 تا 12 سال” را مطالعه نمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست