1. دکتر آلاله طلوعی
 2. مقالات دندانپزشکی کودکان
 3. مزایا و معایب فیشور سیلانت دندان کودکان چیست؟
مزایا و معایب فیشور سیلانت دندان کودکان

مزایا و معایب فیشور سیلانت دندان کودکان چیست؟

مزایا و معایب فیشور سیلانت دندان کودکان که یک روش پیشگیری از پوسیدگی است در این مطلب به صورت کامل توسط دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشک اطفال در تهران بررسی خواهد شد. فیشور سیلانت‌ها مزایای زیادی دارند. اول از همه، به کاهش خطر پوسیدگی دندان در مناطق حساس کمک می‌کنند. دوم، به حفظ سلامت دهان و دندان کودکان کمک می‌کنند و نیاز به درمان‌های ترمیمی را کاهش می‌دهند. سوم، روشی ساده، سریع و بدون درد برای پوشش دادن شکاف‌های دندان هستند.

با این حال، فیشورسیلانت‌ها معایب خود را نیز دارند. اول، آن‌ها فقط بخش‌های شکاف‌دار و ناهموار دندان را محافظت می‌کنند و نمی‌توانند جلوی پوسیدگی دندان در سطوح صاف یا بین دندان‌ها را بگیرند. دوم، با زمان فرسوده می‌شوند و نیاز به تعویض یا ترمیم دارند. سوم، ممکن است باعث شود که برخی از کودکان فکر کنند با انجام این روش دیگر نیازی به مراقبت دقیق و رعایت بهداشت برای دندان‌های خود ندارند و در انجام آن سهل انگاری کنند.

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان در تهران | دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشک کودکان

فیشورسیلانت (fissure sealant) چیست؟

فیشورسیلانت یا شیارپوشی دندان یک روش جلوگیری از پوسیده شدن دندان‌ها است. در این روش، متخصص دندانپزشک کودکان یک ماده پلاستیکی روی شکاف‌ها و نقاط ناهموار سطح جویدن دندان‌های پشتی کودکان قرار می دهد. این روش باعث می‌شود که باکتری‌ها و غذا در این نقاط گیر نکنند و از تخریب مینای دندان جلوگیری کنند.

فیشور سیلانت‌ها معمولا در سنین کودکی یا نوجوانی اعمال می‌شوند؛ زیرا در این سنین خطر پوسیدگی دندان بالاتر است. برای مطالعه بیشتر در مورد انواع فیشورسیلانت تراپی، مراحل انجام و همچنین نحوه مراقبت از آن به صفحه (فیشورسیلانت در تهران) مراجعه کنید.

مزایا و معایب فیشور سیلانت دندان کودکان

مزایا و معایب فیشور سیلانت دندان کودکان یک موضوع مهم و مورد توجه در دندانپزشکی است. قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا سیلانت‌های دندانی برای شما یا فرزندتان مناسب هستند، باید این مزایا و معایب را بسنجید.

به گفته دکتر دکتر طلوعی متخصص دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی در تهران:

اگر فردی در خطر کم پوسیدگی دندان باشد، ممکن است نیازی به سیلانت نداشته باشد. این شامل افرادی با رژیم غذایی خوب، بهداشت استثنایی دهان، دندان‌های نسبتا صاف و با شیارهای کم عمق می‌شود. در این افراد ذرات غذا به راحتی پاک می‌شوند و دندان‌ها مستعد پوسیدگی نیستند. با این حال، بسیاری افراد هم با انجام این روش درمانی ساده، از نیاز به درمان‌های پرهزینه و دردناک در آینده، به راحتی جلوگیری می‌کنند.

شایعترین سن فیشور سیلانت تراپی

مزایای فیشورسیلانت‌های دندانی

در زیر مهم‌ترین مزایای فیشورسیلانت‌های دندانی را ذکر کرده‌ایم:

 • خطر ابتلا به عفونت‌های دندانی را کاهش می‌دهد.
 • ظاهر دندان‌ها را بهبود می‌بخشد.
 • تمیز کردن دندان‌ها را آسان‌تر می‌کند.
 • از مینای دندان محافظت می‌کند.
 • ساختار طبیعی دندان‌ها را حفظ می‌کند.
 • از نیاز به روش‌های دندانپزشکی پرهزینه و تهاجمی مانند: کشیدن دندان و عصب کشی دندان جلوگیری می کند.
 • حساسیت دندان‌ها را کاهش می‌دهد.
 • سلامت کلی دهان را افزایش می‌دهد.
 • دندان‌ها را از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی و شیرین محافظت می‌کند.
 • به سرعت و به راحتی روی دندان‌ها اعمال می‌شود.
 • نیازی به بیهوشی ندارد.
 • با مراقبت مناسب می‌تواند چندین سال دوام بیاورد.
 • می‌توان هم برای دندان‌‌های دائمی و هم برای دندان‌های شیری استفاده کرد.
 • در هر سنی قابل استفاده است؛ اما بیشتر برای کودکان مفید و ضروری است.

مزایای فیشور سیلانت های دندانی

معایب فیشورسیلانت‌ تراپی

انجام فیشورسیلانت تراپی در دندان‌های کودکان مزایا زیادی دارد؛ اما همچنین معایبی نیز دارد که به طور دقیق باید مورد ارزیابی قرار گیرند. معایب این شیارپوشی دندان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فیشورسیلانت‌ها ممکن است در طول زمان خراب شوند یا از سطح دندان برود، و نیاز به تجدید مجدد این لایه‌ها پیش آید. این نیاز به مراجعه مکرر به دندانپزشک نقاط ضعف این روش را نشان می‌دهد.
 • دندان‌های فیشورسیلانت شده نیاز به نگهداری و مراقبت دقیق دارند. کودکان باید مطمئن شوند که بهداشت دهانی خوبی را رعایت کنند تا از کیفیت فیشورسیلانت حفاظت شود.
 • در برخی از موارد، فیشورسیلانت‌ها ممکن است در ابتدا عدم راحتی یا دردی خفیف برای کودک ایجاد کنند، خصوصاً اگر فرایند انجام آن به طور صحیح و توسط یک متخصص دندانپزشک کودکان خوب و باتجربه انجام نشود.
 • معمولا هزینه انجام فیشورسیلانت تحت پوشش بیمه نیست، که ممکن است برای برخی از خانواده‌ها مشکل‌ساز باشد.
 • فیشورسیلانت‌ها نمی‌توانند تمامی نقاط سطح دندان‌ها را پوشش دهند. در نتیجه، ممکن است در برخی از نقاط، دندان‌ها آسیب پذیر باشند.
 • در بعضی از موارد، کودکان می‌توانند پس از انجام فیشورسیلانت حساسیت و درد خفیف احساس کنند.
 • برخی از والدین و کودکان فکر می‌کنند با انجام این روش دیگر نیازی به مراقبت دقیق و رعایت بهداشت برای دندان‌های خود ندارند و در رعایت بهداشت سهل انگاری می‌کنند.

به هر حال، این معایب شیارپوش دندان معمولاً کمتر از مزیت‌های آن هستند. اگرچه هر کودک وضعیت دهان و دندان منحصر به فرد دارد؛ اما مشاوره با یک دندانپزشک متخصص کودکان می‌تواند بسیار مفید باشد تا ببینید که فیشورسیلانت تراپی چقدر می‌تواند برای حفاظت از دندان‌های کودک شما کارآمد و موثر باشد.

همراهان عزیز دکتر آلاله طلوعی کلیه خدمات پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان دلبند شما را در محیطی کاملا کودکانه و آرامش‌بخش با جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌ها انجام می‌دهند. شما می‌توانید سلامتی دندان‌های کودک خود را با انجام درمان‌هایی مانند: فیشورسیلانت، فلورایدتراپی و همچنین ارتودنسی پیشگیری در تهران تضمین کنید. برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

روش های تخصصی جلوگیری از پوسیدگی دندان در شمال تهران | دکتر آلاله طلوعی

آیا فیشورسیلانت عوارض جانبی دارد؟

بسیار نادر است که فیشورسیلانت‌ها باعث ایجاد عوارض جانبی غیرمنتظره شوند. با این حال، اگر هر یک از موارد زیر را در کودک خود مشاهده کردید، باید سریعا به دندانپزشک خود اطلاع دهید:

 1. هر گونه ناراحتی دندان یا لثه در طول یا بعد از انجام شیارپوشی
 2. هرگونه حساسیت بیش از حد به رزین کامپوزیت یا مواد مورد استفاده در طول عمل
 3. هر گونه درد یا ناراحتی در نتیجه دندان تغییر شکل یافته به دلیل ضخامت درزگیر یا سیلانت‌های به کار رفته در آن‌ها

به یاد داشته باشید که با مراجعه به یک متخصص دندانپزشک کودکان باتجربه و حرفه‌ای می‌توانید از بسیاری از عوارض و آسیب‌های احتمالی به دندان‌های کودک خود جلوگیری کنید. برای رزرو نوبت و انجام معاینات اولیه می‌توانید با شماره: ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک۱۴، برج الماس، واحد14 مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست