1. دکتر آلاله طلوعی
  2. مقالات دندانپزشکی کودکان
  3. بهترین مسواک برای کودک من چیست؟
بهترین مسواک برای کودک من چیست؟

بهترین مسواک برای کودک من چیست؟

بهترین مسواک برای کودک من چیست؟ ویژگی‌های یک مسواک مناسب برای کودکان چه ویژگی‌هایی دارد؟ چه مارک مسواکی را تهیه کنیم؟مسواک نرم بهتر است یا سخت؟ در این مقاله از سایت دکترآلاله طلوعی بهترین دندانپزشک اطفال در تهران پاسخ این سؤالات را خواهید دانست.

اگر شما از آن دسته والدینی هستید که دغدغه سلامتی و زیبایی دهان و دندان فرزند خود را دارد، قطعا تا به حال یکی از این سؤالات ذهن شما را به خود مشغول کرده است. پس برای پایان دادن به این دغدغه ذهنی با ما همراه باشید.

 

راهنمای تخصصی انتخاب بهترین مسواک برای کودکان | دکتر آلاله طلوعی

انتخاب مسواک برای کودک | بیش از حد نگرانی یا بی‌خیالی؟

در بسیاری از اوقات، شما والدین عزیز در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها سردرگم هستید و نمی‌دانید چه مسواکی را باید برای کودکتان انتخاب کنید؛ نمی‌دانید ویژگی‌های یک مسواک متناسب با دندان‌های کودکان چیست؟ چه مارک مسواکی را تهیه کنید؟ به راستی چه نوع مسواکی برای سن کودک شما مناسب است؟

 

شاید هم برای بعضی والدین سردرگمی به وجود نیاید و این کار کاملا ساده به نظر برسد. شاید تا به حال از آن‌ها شنیده‌اید که خیلی راحت است، یک مسواک بخرو مسواک بزن، فقط همین؛ اما آنقدرها هم ساده نیست. مسواک‌های زیادی در بازار وجود دارد و همه آن‌ها به یک اندازه ساخته نمی‌شوند.

 

حتما می‌دانید که به محض بیرون آمدن اولین دندان، باید آن‌ را با مسواک وخمیردندان تمیز کنید؛ اما از چه نوع مسواکی باید استفاده کنید؟ آیا کودک شما باید از همان مسواک کودک هفت ساله استفاده کند؟ چه زمانی کودکان باید به مسواک بزرگسالان روی بیاورند؟ و آیا به جای مسواک دستی نیاز به خرید مسواک برقی دارید؟

هدف از مسواک زدن چیست؟

هدف از مسواک زدن به نقل از دکتر آلاله طلوعی متخصص روکش دندان کودک در تهران:

هدف از مسواک زدن این است که به آرامی تجمع پلاک و باکتری را که می تواند منجر به بیماری لثه، بوی بد دهان، فرسایش مینای دندان و حفره ها شود، از بین ببرید. سلامت دهان و دندان ضعیف، حتی می تواند به ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و بیماری قلبی کمک کند.

نکات مهم در مسواک زدن کودکان

ویژگی‌های بهترین مسواک برای کودک من چیست؟

وقتی نوبت به انتخاب مسواک برای فرزندتان می‌رسد، گزینه‌ها می‌توانند بسیار زیاد باشند. سر بزرگ یا کوچک؟ دسته درشت یا باریک؟ نرم یا سخت؟ مسواک مناسب به سن و توانایی کودک شما بستگی دارد. سر مسواک باید به راحتی در دهان آن‌ها قرار گیرد و دسته مسواک باید برای دست‌های کوچکشان به راحتی در دست گرفته شود و بتوانند با آن کار کنند.

برای انتخاب و خرید بهترین ومناسب‌ترین مسواک، دانستن و توجه به ویژگی‌های زیر می‌تواند به شما کمک زیادی کند:

توجه به موهای سر مسواک

اولین موردی که شما باید بررسی کنید؛ موهای سر مسواک است؛ موهای سر مسواک می‌تواند نرم، متوسط یا سخت باشد؛ اگر شما روی بسته‌بندی مسواک‌ها را نگاه کنید؛ می‌بینید که روی آن سافت (Soft)، مدیوم (Medium) یا هارد (Hard) نوشته شده است.

والدین عزیز شما باید برای بچه‌ها مسواک‌های نرم یا سافت (Soft) را انتخاب کنید؛ چون این مسواک‌ها آسیب کمتری به لثه‌هایشان می‌زند. همین‌طور وقتی موهای مسواک نرم باشد، می‌تواند روی دندان‌ها و کلیه‌ی سطوح قرار بگیرد و دندان‌ها را کاملاً تمیز کند.

توجه به موهای سر مسواک

توجه به سایز سر مسواک

یک مسأله‌ی دیگر سایز سر مسواک است؛ سایز سر مسواک بچه‌ها باید کوچک باشد تا بتوانند آن را راحت در دهانشان حرکت دهند و تمام سطوح دهان و دندان‌ها را تمیز کنند. پس سرِ مسواکی که برای کودکتان انتخاب می‌کنید؛ باید خیلی کوچک‌تر از سرِ مسواک شما باشد.

توجه به دسته‌ی مسواک

دسته‌ی مسواک هم برای بچه‌ها بسیار مهم است. دسته‌ی مسواک مخصوص بچه‌ها باید پهن و بلند باشد تا بتوانند آن را راحت در دستشان بگیرند، تا در هنگام مسواک زدن سُر نخورد و مسواک آن‌ها نچرخد.

والدین عزیز لازم است بدانید که تنها مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای تضمین سلامتی دهان و دندان و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها کافی نیست. شما با مراجعه به متخصص دندانپزشک اطفال و انجام درمان‌های تخصصی پیشگیری، می‌توانید از پوسیدگی و یا احتمال نیاز به جراحی‌های سخت ارتودنسی در بزرگسالی آن‌ها جلوگیری کنید.

می‌توانید برای اینکه سلامتی بیشتری به دندان‌های کودک خود هدیه کنید و برای اطلاعات بیشتر به «فیشورسیلانت در تهران»، «فلوراید تراپی در تهران» و «ارتودنسی پیشگیری در تهران» مراجعه کنید.

خدمات تخصصی پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان در تهران | دکتر آلاله طلوعی

توجه به برند مسواک

مورد دیگری که باید خدمتتان توضیح دهم مارک مسواک است؛ چون بسیاری از والدین دغدغه خریدن اینکه کدام برند خوب است را خیلی زیاد دارند. واقعاً مارک مسواک کمترین اهمیت را دارد. شما باید مسواکی را برای بچه انتخاب کنید که تمام ویژگی‌هایی که بیان کردیم را داشته باشد.

توجه به علامت استاندارد مسواک

علاوه بر ویژگی‌های قبلی که گفته شد، توجه به اینکه حتماً روی مسواک علامت استاندارد باشد هم مهم و ضرروی است.

انتخاب مسواک به سلیقه کودک

بهتر است چند مسواک که ویژگی‌های گفته شده و مناسب کودک شما را دارند از داخل قفسه‌ها بردارید؛ سپس جلوی کودک بگذارید تا مسواکی را که رنگ و شخصیت کارتونی روی آن را دوست دارد، انتخاب کند.

در این صورت وقتی‌که کودکان خودشان مسواکشان را انتخاب کنند؛ به مسواک زدن ترغیب و تشویق می‌شوند. همچنین انتخاب مسواک به سلیقه کودکان باعث می‌شود شب‌ها برای مسواک زدن، با شما بهتر همکاری کنند.

بهترین مسواک برای کودکان نوپا چه ویژگی هایی دارد؟ | دکتر آلاله طلوعی دندانپزشک کودکان در تهران

بهترین زمان تعویض مسواک برای کودکان

زمان تعویض مسواک هم مانند توجه به ویژگی‌ها، بسیار مهم است. همراهان عزیز برای بچه‌ها نمی‌توانیم یک زمان مشخص را تعریف کنیم. نمی‌توانم به شما بگویم هر سه ماه یا هر شش ماه یک‌بار، مسواک او را تعویض کنید؛ به دلیل اینکه تعویض مسواک به نیروی دست و روش مسواک زدن کودک بستگی دارد.

مثلاً بعضی از کودکان موهای مسواک را گاز می‌گیرند؛ پس مسواک آن‌ها زودتر فرسوده و خراب می‌شود. هر زمان که شما متوجه شدید موهای مسواک فرسوده، خراب و خم شده است؛ باید مسواک بچه‌ها را تعویض کنید. زمان تعویض مسواک برای کودکان خیلی سریع‌تر از بزرگ‌سال اتفاق می‌افتد؛ چون بچه‌ها خیلی زود مسواکشان را خراب می‌کنند.

بهترین زمان تعویض مسواک برای کودکان

برای کودکم مسواک برقی بخرم یا مسواک معمولی؟

برخلاف تصور عموم مسواک‌های برقی کارایی بیشتری نسبت به مسواک‌های معمولی ندارند؛ مسواک‌های برقی گران‌تر هستند و شما باید هزینه‌ی بیشتری را پرداخت کنید. همچنین طرح و نقش بچه‌گانه هم ندارند؛ پس بچه‌های کوچک ممکن است این مسواک‌ها را دوست نداشته باشند.

اما چون این مسواک‌های برقی برای بچه‌های بزرگ‌تر و نوجوان‌ها جذابیت بیشتری ایجاد می‌کند و می‌تواند سبب ترغیب آن‌ها به مسواک زدن شود، می‌توانید آن‌ها را برای این سن خریداری کنید.

انتخاب مسواک مناسب، بر اساس سن

بازه سنی مسواک مناسب
0 تا 6 ماه (نوزادان) بدون نیاز به مسواک؛ به سادگی لثه ها را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید.
6 ماه تا 1 سال از مسواک انگشتی با سر بسیار کوچک که به راحتی در دهان کودک قرار می‌گیرد استفاده کنید
2 تا 4 سال به دنبال مسواک با سر کوچک، دسته پهن و دسته نرم باشید
4 تا 8 سال مسواک مناسب ویژگی‌های بدنی و مورد علاقه کودکتان را انتخاب کنید
از 9 سالگی به بعد مسواک با موهای نرم و کمی کوچک‌تر؛ اما شبیه به مسواک بزرگسالان باشد

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودک با بیهوشی در تهران

سخن آخر

در این مقاله دکتر طلوعی این سؤال پرتکرار شما والدین عزیز: «بهترین مسواک برای کودک من چیست؟» را به طور کامل پاسخ دادند.  انتخاب مسواک مناسب، اولین قدم برای اطمینان از داشتن دندان‌های سالم است. همچنین مهم است که از مسواک زدن صحیح و مکرر کودکتان مطمئن شوید .

کودک خود را تشویق کنید دو بار در روز، بعد از صبحانه و قبل از خواب، با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزند. به محض رویش دو دندان در کمار هم، کودک شما نیز باید از نخ دندان استفاده کند.

والدین عزیز سعی کنید بر زمان مسواک زدن کودک تا حداقل هشت سالگی نظارت داشته باشید و با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت همزمان با کودکتان، عادات بهداشتی دهان و دندان صحیح خود را به او یاد دهید تا از شما الگو برداری کند.

شما می‌توانید برای انجام معاینات دندانپزشکی و همچنین خدمات تخصصی مانند: «کشیدن دندان کودک در تهران» و «عصب کشی دندان کودک در تهران» به دکتر آلاله طلوعی مراجعه کنید و سلامتی دهان و دندان کودک دلبند خود را به دستان توانمند خانم دکتر بسپارید. برای رزرو نوبت با شماره: ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست