1. دکتر آلاله طلوعی
  2. مقالات دندانپزشکی کودکان
  3. کشیدن دندان شیری لق
کشیدن دندان شیری لق

کشیدن دندان شیری لق

همراهان عزیز شما در سایت دکتر آلاله طلوعی بهترین متخصص دندانپزشک کودکان در زعفرانیه هستید و قرار است که اطلاعات مفید و بسیار کاملی را در مورد کشیدن دندان شیری لق کودکان بیاموزید. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

قطعا سؤالات زیادی در مورد کندن دندان شیری در ذهن شما والدین عزیز وجود دارد که در ادامه به تمامی آن‌ها پاسخ خواهیم داد. سؤالاتی مانند:

  • آیا باید دندان لق کودک را بکشیم؟
  • چگونه دندان شیری لق را در خانه بکشیم؟
  • چه روش‌های خانگی برای کندن دندان موقتی کودکان وجود دارد؟
  • آیا کشیدن دندان شیری خطر دارد؟

راهنمای تخصصی کشیدن دندان شیری لق شده

چرا و در چه زمانی دندان شیری کودک لق می شود؟

دندان‌های شیری کودک به دلایل متعددی سست و لق می‌شوند، از جمله:

فرآیند طبیعی رشد

لق شدن دندان‌های شیری معمولاً قسمتی از فرآیند طبیعی توسعه دندانی کودکان است. زمانی که دندان دائمی زیر دندان شیری رشد می‌کند، دندان شیری از بین می‌روند و لق می‌شوند.

تحریک و فشار

فشاری که دندان‌های دائمی در حال رشد بر روی دندان‌های شیری دارند، می‌تواند منجر به لق شدن آن‌ها شود. این فشار می‌تواند ناشی از جابجایی دندان‌ها یا تکان خوردن دندان‌های دائمی باشد.

عوامل خارجی

برخی عوامل خارجی می‌توانند لق شدن دندان‌های شیری کودکان را تسریع کنند. برای مثال: ضربه یا صدمه به دندان‌های شیری که  ناشی از زمین خوردن کودک است، ممکن است باعث لق شدن آن‌ها شود.

به گفته دکتر آلاله طلوعی متخصص ارتودنسی پیشگیری در تهران:

بیشترین زمانی که دندان‌های شیری کودکان لق می‌شوند، معمولاً در دوره ۶ تا ۱۲ سالگی است، هنگامی که دندان‌های دائمی آن‌ها رشد می‌کنند؛ اما این زمان لق شدن دندان‌های شیری ممکن است در هر بچه‌ای متفاوت و متغیر باشد.

آیا باید دندان شیری لق کودک را بکشیم؟

بله، در صورتی که دندان شیری کودک به صورت طبیعی خود نیوفتد و مشکلی وجود داشته باشد، ممکن است لازم باشد تا آن را بکشید؛ اما تصمیم نهایی باید توسط یک دندانپزشک متخصص در حوزه کودکان (دندانپزشک کودکان) گرفته شود.

شما والدین عزیز می‌توانید با مراجعه به دکتر طلوعی متخصص کشیدن دندان کودک در تهران، و با بررسی وضعیت دندان و شرایط کودکتان توسط ایشان، توصیه‌های مناسبی را برای اقدامات بعدی دریافت کنید.

معمولاً عوامل مختلفی مانند: سن کودک، وضعیت عمومی دندان، تاثیر وجود دندان شیری بر رشد دندان‌های دائمی و سایر عوامل مربوطه در این تصمیم مهم است. بنابراین، مراجعه به دندانپزشک کودکان برای ارزیابی و مشاوره بهترین تصمیم است.

آیا باید دندان شیری لق کودک را بکشیم؟

چه زمانی دندانپزشک اطفال، دندان شیری لق را می‌کشد؟

همانطور که در بالا هم گفته شد، تصمیم برای کشیدن دندان شیری توسط یک دندانپزشک متخصص در حوزه اطفال (دندانپزشک کودکان) بر اساس ارزیابی جامع او از وضعیت دندان و شرایط کودک گرفته می‌شود. عوامل زیر می‌توانند نقشی در تصمیم کشیدن دندان شیری داشته باشند:

عدم افتادن طبیعی دندان شیری

اگر دندان شیری به صورت طبیعی خود از لثه و جای خود بیرون نیاید ( نیفتد) و مانعی برای رشد دندان دائمی می‌شود، متخصص دندانپزشک ممکن است توصیه کند آن را بکشید.

تاثیر بر دندان‌های دائمی

اگر دندان شیری باعث مشکلی در رشد و توسعه دندان‌های دائمی می‌شود، ممکن است کشیدن آن توسط دندانپزشک کودکان در زمان لق شدن و حتی قبل از زمان لق شدن و افتادن طبیعی هم توصیه شود.

داشتن آسیب و عفونت

در صورتی که دندان شیری آسیب دیده باشد، مثلاً در صورت شکستگی، عفونت، تجمع پلاک و بیماری‌های لثه، دندانپزشک متخصص کودک ممکن است تصمیم به کشیدن آن بگیرد.

دندانپزشک کودکان می‌تواند بر اساس ارزیابی دقیق و در نظر گرفتن شرایط و نیازهای خاص کودک، تصمیم درستی را درباره کشیدن دندان شیری بگیرد. بنابراین، مراجعه به دندانپزشک کودکان برای ارزیابی و مشاوره مناسب است.

چه زمانی دندانپزشک اطفال، دندان شیری لق را می‌کشد؟

چگونه دندان های شیری لق را در خانه، بدون درد خارج کنیم؟

در صورتی که دندان شیری کودک لق شده است و شما می‌خواهید به افتادن آن کمک کنید، روش‌های زیر می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند:

روش هیچ کاری نکردن

این روش شامل انتظار طبیعی برای لق شدن و افتادن کامل دندان است. به کودکتان بگویید که صبر کند و اجازه دهید دندان شیری به طور طبیعی بیرون بیاید. این روش ممکن است نیاز به صبر و زمان داشته باشد.

روش پوشش دندان با دستمال یا کاغذ

با دستمال یا کاغذی تمیز دندان شیری را بپوشانید و اجازه دهید کودک آن را بکشد. این روش می‌تواند دندان را به طور طبیعی بیرون بیاورد، اما باید با دقت و با استفاده از تمام احتیاط‌های لازم انجام شود؛ چون اگر ریشه دندان شیری به طور کامل حل نشده باشد، برای کودک دردناک خواهد بود.

روش خوردن و یا جویدن خوراکی‌ های سفت

در این روش می‌توانید با دادن میوه‌های سفت مانند: سیب، هویج و غذاهای ترد به راحتی و بدون هیچ‌گونه انتقال ترس و نگرانی به کودک، باعث کنده شدن دندان شیری سست و لق شده شوید.

روش استفاده از نخ‌دندان

در مواقعی که مطمئن هستید پروسه لق شدن دندان به صورت کامل انجام شده است؛ اما دندان هنوز در داخل دهان وجود دارد و قصد کنده شدن هم ندارد، بهترین و ساده‌ترین گزینه که شاید به ذهن همه ما خطور می‌کند استفاده از نخ دندان باشد.

برای این کار کافی است مقداری نخ دندان را در بین خط لثه و دندان قرار داده و سریع آن را به سمت بیرون بکشید. در همه این روش‌ها مهم است در هر صورت، بهداشت دهان و دندان کودک را در نظر بگیرید و در صورت نیاز به کمک یا مشاوره، به دندانپزشک کودکان مراجعه کنید.

مراجعه به دندانپزشک کودکان

اگر شما یا کودکتان مطمئن نیستید چگونه دندان را بکشید یا اگر دندان شیری به مشکل برخورده است، بهترین راه این است که به یک دندانپزشک کودکان مراجعه کنید. آنها می‌توانند بررسی کنند و در صورت لزوم دندان را به صورت صحیح و ایمن بکشند.

همراهان عزیز دکتر آلاله طلوعی علاوه بر ارائه مشاوره و خدمات مربوط به کشیدن دندان، خدمات تخصصی دیگری در زمینه ترمیم دندان‌های خراب و پوسیده از جمله: روکش، عصب کشی و کشیدن دندان با و بدون بیهوشی را هم انجام می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر به (روکش دندان کودک در تهران) و (عصب کشی دندان کودک در تهران) مراجعه کنید.

خدمات تخصصی کشیدن دندان کودک در تهران | دکترآلاله طلوعی

آیا کندن دندان شیری لق شده، خطرناک است؟

به نقل از دکتر طلوعی متخصص دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی در تهران:

بیرون آوردن، کشیدن و کندن دندان لق شده کودک به طور کلی خطرناک نیست؛ اما نیاز به دقت و احتیاط دارد. در صورتی که دندان شیری به طور طبیعی لق شده و دندان دائمی در زیر آن هم در حال رشد طبیعی است، معمولاً نیازی به دخل و تصرف ندارد و به طور طبیعی خواهد افتاد.

اما در صورتی که دندان شیری به طور طبیعی کنده نشود و برای جدا شدن آن مشکلی وجود داشته باشد، بهتر است که این کار را به یک دندانپزشک کودکان متخصص مانند دکتر طلوعی بسپارید. ایشان با دانش و تجربه خود می‌تواند دندان را به صورت صحیح و ایمن بکشد و احتمال هرگونه مشکل را کاهش دهد.

مهمترین نکته این است که هر گونه اقدام درباره کشیدن دندان شیری لق باید با دقت و بهداشت کامل انجام شود. بهترین راه حل همیشه مراجعه به یک دندانپزشک کودکان متخصص است تا او با تخصص خود راهنمایی کند و هرگونه ریسک یا عوارض احتمالی را به حداقل برساند.

در آخر

در این مقاله از سایت دکتر آلاله طلوعی متخصص فلوراید درمانی و شیارپوشی دندان در تهران به بحث مهم و پر سؤال کشیدن دندان شیری لق در کودکان پرداختیم. دانستیم که دندان شیری کودک لق می‌شود و کنده شدن آن به صورت طبیعی اتفاق می‌افتد.

در صورتی که دندان شیری به طور طبیعی لق شده و دندان دائمی هم در حال رشد است، نیازی به دخل و تصرف ما ندارد؛ اما در صورتی که دندان شیری به طور طبیعی بیرون نیاید یا مشکلی وجود داشته باشد، بهتر است این کار را به دندانپزشک متخصص کودکان بسپارید.

دندانپزشک متخصص کودک با تجربه و دانشی که دارد، می‌توانند دندان را به صورت صحیح و ایمن بکشد و هرگونه خطر یا عوارض احتمالی را به حداقل برسانند. حتما در این مواقع بهداشت دهان و دندان کودک را بیشتر از قبل در نظر بگیرید و در صورت نیاز به کمک یا مشاوره، به دندانپزشک کودکان با ما تماس بگیرد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست