1. دکتر آلاله طلوعی
 2. مقالات دندانپزشکی کودکان
 3. روش‌های بهداشت دهان و دندان در نوزادان (تولد تا یک سالگی)
روش‌های بهداشت دهان و دندان در نوزادان (تولد تا یک سال) | دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران

روش‌های بهداشت دهان و دندان در نوزادان (تولد تا یک سالگی)

به گفته دکتر آلاله طلوعی بهترین دندانپزشک کودکان در شمال تهران، انجام روش‌های بهداشت دهان و دندان در نوزادان (تولد تا یک سال) به دلیل عدم اطلاع والدین عزیز، به اندازه ای مورد غفلت قرار گرفته است که باعث پوسیدگی زودرس دندان در بسیاری از کودکان کشور عزیزمان شده است.

به همین دلیل و به جهت آگاه‌سازی والدین عزیز و مراقبت هرچه بیشتر از دندان‌های کوچولوهای نازنین، خانم دکتر طلوعی در مجموعه مقالاتی که در سایت خود منتشر کرده‌اند؛ دستورالعمل‌های بهداشت دهان و دندان در خانه را برای رده‌های سنی مختلف به طور کامل توضیح داده‌اند.

مشاوره رایگان دندانپزشکی کودکان در تهران | دکتر آلاله ظلوعی

مشاوره‌ دندانپزشکی قبل از تولد

قبل از اینکه دستورالعمل‌های لازم برای این رده‌ی سنی (صفر تا یک سالگی) را توضیح دهیم؛ لازم است بدانید که بهترین زمان برای مشاوره و ایجاد یک برنامه‌ی دندان‌پزشکی پیشگیرانه و جامع برای فرزندتان قبل از تولد او است.

وضعیت سلامت دهان و دندان شما والدین عزیز، روی بچه‌ی شما هم اثر می‌گذارد؛ چون شما اولین افرادی هستید که با نوزاد سروکار دارید. به همین دلیل اگر پوسیدگی‌های درمان ‌نشده‌ی زیادی را در دهانتان داشته باشید؛ می‌توانید این باکتری‌های پوسیدگی‌زا را به نوزادتان انتقال دهید.

در عین حال اگر شما به سلامت دهان و دندان خود اهمیت ندهید؛ فرزند شما در سنین بالاتر از شما الگو می‌گیرد. پس حتماً باید قبل از داشتن فرزند به وضعیت سلامت دهان و دندان خودتان رسیدگی کنید. لطفاً برای مطالعه بیشتر به مقاله: معاینه و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان قبل از دوران بارداری رجوع کنید.

بهترین زمان مشاوره‌ دندانپزشکی: قبل از تولد است.

نوزادی: تولد تا یک‌سالگی

دوره‌ی نوزادی، از تولد تا یک‌سالگی است که این دوره به دو قسمت تقسیم می‌شود:

 1. از تولد تا حدود شش‌ماهگی: که هنوز دندان‌های شیری رویش پیدا نکرده‌اند.
 2. از شش‌ماهگی تا یک‌سالگی: بعد از رویش دندان‌های شیری

دوره های سنی تمیز کردن دهان و دندان های نوزاد

تمیز کردن دهان و دندان‌های نوزاد از چه سنی باید شروع شود؟

شما حتی قبل از رویش دندان‌های شیری هم باید کار تمیز کردن دهان را انجام دهید؛ این کار باعث تمیز کردن و ماساژ لثه‌ها می‌شود و به رویش بهتر دندان‌های شیری کمک می‌کند.

در عین حال مهم‌ترین مزیت آن این است که فرزند شما از همان دوره‌ی نوزادی عادت می‌کند که کار تمیز کردن دهانش را انجام دهید؛ به همین دلیل در سنین بالاتر با شما همکاری بهتری دارد. ترجیحاً شب‌ها قبل از خواب یا حداقل یک‌بار در شبانه‌روز کار تمیز کردن دندان را انجام دهید.

اینستاگرا دکتر آلاله طلوعی

بهترین روش تمیز کردن دهان و دندان از تولد تا 6 ماهگی

 • فرزندتان را در بغل بگیرید.
 • در این حالت سر او روی بازوی شما قرار می‌گیرد؛ این روش بسیار روش راحتی است و به فرزندتان احساس امنیت می‌دهد.
 • سپس می‌توانید با انگشت اشاره‌ی دست دیگرتان کار تمیز کردن حفره‌ی دهانش را انجام دهید.
 • بهتر است که یک گاز مرطوب دور انگشتتان بپیچید.
 • سپس با همان انگشت کل حفره‌ی دهان و لثه‌های او را به‌آرامی ماساژ دهید.
 • همچنین می‌توانید در این محدوده سنی، از مسواک انگشتی و خمیردندان بدون فلوراید هم استفاده کنید.

اگر به دنبال دندانپزشکی کودک خوب در زعفرانیه هستید؛ پیشنهاد ما به شما کلینیک دکتر آلاله طلوعی است. در مرکز ایشان انواع درمان‌های تخصصی کودکان از جمله: کشیدن دندان کودک، روکش دندان کودک و عصب کشی دندان کودک در تهران با بهترین تجهیزات انجام می شود. برای گرفتن نوبت به صفحه تماس با ما رجوع کنید.

بهترین روش تمیز کردن دهان و دندان از تولد تا 6 ماهگی

بهترین روش تمیز کردن دهان و دندان از 6 ماهگی تا 1 سالگی

بعد از رویش دندان‌های شیری؛ یعنی بعد از شش‌ماهگی تمیز کردن دهان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ اما باز هم روش شما برای تمیز کردن دندان‌ها و حفره دهان به همان صورت است؛ یعنی:

 • بچه را دقیقاً در بغل می‌گیرید.
 • سر او را روی بازوی خود قرار می‌دهید.
 • اما این بار حتماً از مسواک‌های انگشتی یا اگر راحت‌تر هستید می‌توانید از یک مسواک نرم مخصوص این رده‌ی سنی کودکان استفاده کنید.
 • مسواک را کمی مرطوب کنید و خمیردندان حاوی فلوراید را به اندازه‌ی یک دانه برنج (نه بیشتر) روی موهای مسواک بگذارید و فشار دهید.
 • با انگشت اشاره‌ی دست دیگرتان کار تمیز کردن و مسواک زدن دندان‌ها را انجام دهید.

بهترین روش تمیز کردن دهان و دندان از 6 ماهگی تا 1 سالگی

بهترین زمان مراجعه اولیه کودک به دندان‌پزشکی

بهتر است که اولین ملاقات دندان‌پزشکی فرزند شما در همین رده‌ی سنی تولد تا یک سالگی و با رویش اولین دندان شیری انجام شود؛ به دلیل اینکه کودک شما با محیط دندان‌پزشکی آشنا ‌شود؛ بنابراین اگر در آینده نیاز به درمان دندان‌پزشکی داشته باشد؛ استرس و اضطراب کمتری را تجربه می‌کند.

با مراجعه در زمان مناسب به دندانپزشک متخصص اطفال، کودک می‌تواند با دندانپزشک خود ارتباط درمانی عمیق و صمیمی بگیرد و بدون هیچ اضطرابی در سن مناسب برای انجام فلوراید درمانی مراجعه کند. شما همراهان عزیز می‌توانید برای انجام فلوراید تراپی در تهران با شماره مطب دکتر آلاله طلوعی: ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ در ارتباط باشید.

شما همچنین می‌توانید برای مطالعه بیشتر و ایجاد یک تجربه دلنشین و به دور از اضطراب برای کودک خود مقاله: چگونه کودک را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم؟ را هم مطالعه کنید.

انواع خدمات دندانپزشکی کودکان در شمال تهران

روند جلسات اولیه معاینات دندانپزشکی نوزاد به چه صورت است؟

به نقل از دکتر آلاله طلوعی متخصص ارتودنسی پیشگیری در تهران:

در جلسات اولیه معاینه نوزادان، بنده به عنوان یک متخصص دندانپزشک کودکان، در عین حال که وضعیت دندان‌های شیری نوزاد را معاینه می‌کنم؛ روش‌های بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی را به والدین آموزش می‌دهم؛ همچنین در رابطه با رژیم غذایی مرتبط با پوسیدگی در دوران شیرخوارگی، شیشه شیر و شیر شبانه با پدر و مادرهای عزیز صحبت می‌کنم.

پیشگیری از پوسیدگی ناشی از شیر شب بسیار مهم است؛ متأسفانه این موضوع در ایران به‌قدری باعث پوسیدگی زودرس دندان بچه‌ها می‌شود که بنده (دکتر آلاله طلوعی) در یک مقاله مجزا با نام: جلوگیری از پوسیدگی دندان در رابطه با آن توضیح داده‌ام.

روند جلسات اولیه معاینات دندانپزشکی نوزاد توسط دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشک کودکان، به چه صورت است؟

سخن آخر

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی در تهران، در این مطلب به روش‌های بهداشت دهان و دندان در نوزادان (تولد تا یک سال) پرداختند. گفته شد که به دلیل آگاهی کم والدین در مورد مراقبت‌های مهم این سن، کودکان به پوسیدگی زودرس دندان‌ها دچار می‌شوند.

والدین عزیز در صورتی که نوزادان خود را در سن مناسب به ملاقات دندانپزشک متخصص کودکان مانند دکتر طلوعی ببرید؛ علاوه بر معاینه دندان‌های شیری و اطمینان از سلامت آن‌ها، می‌توانید از آموزش‌های لازم جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های کودک خود هم بهره‌مند شوید.

و در صورتی که دندان‌های کودک شما نیازمند درمان‌های تخصصی برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی و خرابی باشد؛ خانم دکتر با انجام روش‌هایی مانند: فلوراید تراپی و فیشورسیلانت (شیارپوشی دندان) در تهران، از دندان‌های آن‌ها محافظت می‌کنند.

برای دریافت نوبت می‌توانید همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ ظهر و ۴ عصر تا ۸ شب با شماره ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس حاصل فرمایید یا به آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک ۱۴، برج الماس، واحد 14 مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست