1. دکتر آلاله طلوعی
 2. مقالات دندانپزشکی کودکان
 3. مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان کودکان از 3 تا 6 سالگی
مراقبت های بهداشت دهان و دندان کودکان از 3 تا 6 سالگی

مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان کودکان از 3 تا 6 سالگی

دکتر آلاله طلوعی بهترین دندانپزشک کودکان در شمال تهران، به دلیل متفاوت بودن رفتارهای کودکان در سنین مختلف قصد دارند تا در مجموعه مقالاتی مراقبت‌های صحیح بهداشت دهان و دندان کودکان در رده‌های سنی مختلف، که این مقاله مربوط به مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان کودکان از 3 تا 6 سالگی است، را به طور کامل شرح دهند.

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران زعفرانیه

ویژگی‌های کودکان سه تا شش سال (پیش‌دبستانی‌ها)

در مقاله قبلی دکتر آلاله طلوعی در مورد ویژگی‌ها و مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان کودکان از تولد تا سه سالگی صحبت کردند. در این مقاله در مورد دوره دوم؛ یعنی سن 3 تا 6 سالگی در کودکان که دوره نونهالی هم نامیده می‌شود؛ صحبت خواهند کرد.

 • در سنین سه تا شش سالگی کودکان بر خلاف دوران قبلی پرجنب و جوش تر شده و به آزادی، استقلال از والدین و ابراز وجود خود تمایل بیشتری دارند. کودکان در این سن در دوره پیش‌دبستانی هستند؛ یعنی در پایان این دوره از زندگی شرایط و آمادگی لازم برای ورود به دبستان را پیدا می‌کنند.
 • در پایان این دوره سنی دندان‌های شیری شروع به ریختن می‌کنند؛ اما ممکن است که کودک دندان‌های شیری خود را به دلایل مختلفی زودتر از موعد از دست بدهد، در این صورت دندانپزشک کودکان برای حفظ فضای خالی بین دندان‌های کناری و جلوگیری از کج‌شدن دندان‌های مجاور از فضا نگهدار دندان استفاده می‌کند.
 • در این سن هم مانند سنین دیگر اهمیت تغذیه در سلامت دندان کودکان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. اگر هم تاکنون فرزند خود را به ملاقات دندانپزشک متخصص اطفال نبرده‌اید خواندن مقاله: چگونه کودک را برای اولین معاینه دندانپزشکی آماده کنیم؟ می‌تواند بسیار برای شما مفید باشد.

ویژگی کودکان سه تا شش سال (پیش دبستانی‌ها)

مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان کودکان از 3 تا 6 سالگی در خانه

در این مقاله می‌خواهیم دستورالعمل‌های بهداشت دهان و دندان در خانه، برای رده‌ی سنی سه تا شش سال را توضیح دهیم. در این سن توانایی و مهارت دست بچه‌ها بیشتر شده است؛ اما هنوز شما والدین عزیز مسئول روش صحیح مسواک زدن و سلامتی دهان و دندان آن‌ها هستید.

مشکل بزرگی که ممکن است پدر و مادرهای عزیز در سن 3 تا 6 سالگی با فرزند خود داشته باشند این است که در بسیاری از اوقات دیگر بچه‌ها اجازه نمی‌دهند که والدین برای آن‌ها مسواک بزنند و دوست دارند این کار را خودشان انجام دهند؛ اما آیا باید کاملاً اجازه داد که کودک خودش مسواک بزند؟ نحوه مسواک زدن بچه‌ها و نظارت والدین در این سن باید چگونه باشد؟

پاسخ دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان با بیهوشی در زعفرانیه تهران:

 می‌توانید به بچه‌ها اجازه دهید هر تعداد بار که می‌خواهند، در شبانه‌روز کار مسواک زدن را انجام دهند؛ اما یک‌بار هم شما شب‌ها قبل از خواب این کار را برایشان انجام دهید. حتی می‌توانید این کار را نوبتی کنید؛ یعنی شب‌ها قبل از خواب یک‌بار فرزند شما برای شما مسواک بزند؛ بعد شما کار مسواک زدن را انجام دهید؛ این کار باعث می‌شود که آن لحظه یک لحظه‌ی شاد با بازی و خنده باشد.

مراقبت های بهداشت دهان و دندان کودکان از 3 تا 6 سالگی در خانه

میزان مصرف خمیردندان در سن 3 تا 6 سالگی

در رده‌ی سنی سه تا شش سالگی اکثر بچه‌ها توانایی بیرون ریختن آب‌دهانشان را دارند؛ پس حتماً باید در زمان مسواک زدن برای آن‌ها از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده شود. همان‌طور که در مقالات قبلی هم گفته شد خمیردندان را به‌محض رویش اولین دندان شروع می‌کنیم؛ اما میزان خمیردندان در آن سن به اندازه‌ی یک‌دانه‌ برنج بود. در سن پیش دبستانی خمیردندان باید به‌اندازه‌ی یک نخود استفاده شود.

میزان مصرف خمیردندان از تولد تا ۳سالگی و 3 تا 6 سالگی

والدین عزیز، دکتر آلاله طلوعی علاوه بر تأکید به استفاده از خمیردندان، دهان‌شویه و نخ دندان‌های حاوی فلوراید، برای حفاظت هرچه بیشتر از دندان‌های کودک دلبندتان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها ، فلوراید تراپی در تهران و فیشورسیلانت (شیارپوشی دندان) در تهران را به‌صورت تخصصی انجام می‌دهند.

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران

نحوه مسواک زدن کودکان 3 تا 6 سال

 1. ابتدا خمیردندان را روی موهای مسواک می‌گذارید و با انگشتتان آن را فشار می‌دهید تا خمیردندان وارد موهای مسواک شود.
 2. برای اینکه برای کودکان این رده‌ی سنی مسواک بزنید؛ باید پشت کودک قرار بگیرید.
 3. سپس سر او را روی بازویتان تکیه دهید و از همین دست استفاده کرده و گونه و لپ او را کنار بزنید.
 4. با دست دیگرتان هم شروع به مسواک زدن کنید و بسیار سریع و در عرض یک دقیقه و به‌صورت افقی، تمام قسمت‌های دهان او را مسواک بزنید. باید مسواک زدن خیلی سریع، به‌صورت افقی و روی همه‌ی قسمت‌ها انجام شود.

نحوه صحیح مسواک زدن برای کودکان 3 تا 6 سال

روش نادرست مسواک زدن برای کودکان 3 تا 6 سال

روش مسواک زدن به‌صورت ایستاده و اینکه شما روبروی کودک قرار بگیرید اصلاً روش خوبی برای مسواک زدن نیست؛ چون در این صورت سر کودک حمایت کافی ندارد و در زمان مسواک زدن، مداوم سرش را به عقب می‌برد.

اگر می‌خواهید روبروی کودک قرار گیرید؛ بهتر است که روی یک صندلی روبروی شما بنشیند؛ سرش را تکیه دهد و بعد شما بتوانید به‌راحتی مسواک زدن را برای او انجام دهید؛ بار دیگر به همان صورت افقی مسواک‌زدن را انجام می‌دهیم. شما همچنین می‌توانید برای مطالعه روش صحیح مسواک زدن به مقاله نحوه مسواک زدن کودکان 6 تا 12 سال مراجعه کنید.

اینستاگرا دکتر آلاله طلوعی

روش صحیح نخ دندان کشیدن برای کودکان 3 تا 6 سال

دکتر آلاله طلوعی متخصص ارتودنسی پیشگیری در تهران همیشه بر استفاده از نخ دندان برای کودکان تأکید دارند مخصوصاً در این رده‌ی سنی؛ چون در این سن تماس بین دندان‌های بچه‌ها بسته شده است. به همین دلیل حتماً باید پاک کردن دو سطح از دندان‌ها به کمک نخ دندان را هم برای آن‌ها شروع کنید.

 • یک تکه‌ی حدوداً ۲۰ سانتی را از نخ دندان جدا می‌کنید.
 • دور انگشت اشاره می‌پیچید و با دو انگشت دیگر آن را نگه می‌دارید.
 • کودک دراز می‌کشد؛ سرش را روی پای شما می‌گذارد.
 • با بقیه‌ی انگشتانتان زیر فک کودک را ساپورت می‌کنید و شروع به نخ دندان زدن می‌کنید.
 • نخ دندان زدن باید به‌صورت اَره‌ای باشد؛ هیچ‌وقت نخ را یک‌دفعه از تماس بین‌دندانی رد نکنید؛ چون به لثه‌ها می‌خورد و لثه‌ی کودک را زخم می‌کند.
 • پس به‌صورت اره‌ای نخ دندان را رد می‌کنید. بعد از تماس روی یکی از دندان‌ها آن را می‌خوابانید و نخ را بالا می‌آورید؛ به این صورت پلاکی که بین دندان‌های بچه‌ها وجود دارد را خارج می‌کنید و از پوسیدگی دندان شیری و دائمی او جلوگیری می‌کنید.

اهمیت نخ دندان کشیدن برای کودکان 3 تا 6 سال در ایران

آیا می‌توان از نخ دندان‌های دسته‌دار یا کمانی برای کودکان استفاده کرد؟

یکسری از نخ دندان‌ها با نام نخ دندان کمانی یا دسته دار در بازار وجود دارد که به‌صورت آماده است و یک نخ دندان کوچک روی سرش دارد. شما به‌راحتی می‌توانید برای فرزندتان از این مدل نخ دندان استفاده کنید.

استفاده از این نخ دندان‌های آماده بسیار ساده و مانند نخ دندان‌های معمولی است. برای این کار نخ دندان را از تماس بین‌دندانی کودک رد می‌کنید و روی یکی از دندان‌ها، آن را می‌خوابانید. سپس مواد غذایی و پلاک بین دندان‌ها را خارج می‌کنید.

با توجه به توضیحات بالا از اهمیت و مزایای نخ دندان برای کودکان مطلع شدیم و متوجه شدیم که نخ دندان مکملی در کنار مسواک زدن برای رعایت بهداشت دهان و دندان است؛ اما دهان‌شویه چگونه است؟ آیا دهان‌شویه می‌تواند جایگزین مسواک زدن شود؟ برای پاسخ به این سؤال حتماً به مقاله مربوط به آن رجوع کنید.

ویژگی های مهم نخ دندان دسته دار برای کودکان

جمع‌بندی نهایی

در این مقاله به مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان کودکان از 3 تا 6 سالگی یا همان سن پیش‌دبستانی پرداختیم. دکتر آلاله طلوعی متخصص عصب‌کشی دندان کودک در تهران در این مقاله به اهمیت و نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودکان این سن اشاره کردند.

قطعاً نظارت و پیگیری شما والدین عزیز در انجام پروسه‌های بهداشتی دهان و دندان کودکان می‌تواند از آسیب‌های احتمالی به دندان‌های شیری و دائمی آن‌ها جلوگیری کند؛ اما در صورتی که دندان‌های کودک شما نیازمند درمان‌های تخصصی دندانپزشکی است؛ دکتر طلوعی از دندانپزشکان خانم خوب، این درمان‌ها را از جمله: کشیدن دندان کودک در تهران و روکش دندان کودک در تهران را به صورت تخصصی انجام می‌دهند.

برای انجام مشاوره و گرفتن نوبت می‌توانید با شماره ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس حاصل فرمایید یا در صورت داشتن هر سؤال یا ابهامی، آن را در زیر این مقاله ما در میان بگذارید. خانم دکتر طلوعی و تیم تخصصی ایشان در کمترین زمان ممکن به سؤال شما پاسخ خواهند داد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست