1. دکتر آلاله طلوعی
  2. مقالات دندانپزشکی کودکان
  3. معاینه و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان قبل از دوران بارداری

معاینه و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان قبل از دوران بارداری

امروز می‌خواهیم راجع به موضوع معاینه و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان قبل از دوران بارداری صحبت کنم که بیشتر به درد خانم‌ها می‌خورد؛ اما خوب است که آقایان هم راجع به آن اطلاعاتی داشته باشند؛ ارتباط بین سلامت دهان و دندان و مشکلات حین بارداری.

واتساپ دکتر آلاله طلوعی

معاینات دندانپزشکی قبل از دوران بارداری به چه دلیل اهمیت دارد؟

مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که باکتری‌های دهانی در مایع آمنیوتیک (Amniotic fluid) و جفت دیده‌شده است و ارتباط مستقیمی بین التهابات شدید لثه‌ای و مشکلات حین بارداری وجود دارد؛ مشکلاتی از قبیل:

  • زایمان زودرس
  • محدودیت رشد
  • تولد نوزاد با وزن کم
  • پره اکلامپسی
  • مرگ‌ومیر حین زایمان 
  • زایمان نوزاد مرده

می‌خواهیم کمی راجع به مکانزیم آن اطلاعاتی دهیم تا آگاهی‌تان راجع به این زمینه بیشتر شود.

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران

واکنش‌های التهابی که در بدن به واسطه‌ی آن التهابات شدید لثه‌ای اتفاق افتاده است؛ می‌توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم روی جفت تأثیر بگذارند؛ یعنی چه؟ یعنی جریان عروق خونی جفت را کاهش می‌دهند؛ حتی ممکن است که منجر به نکروز (Necrosis) جفت شوند و همین مورد باعث محدودیت رشد جنین یا تولد نوزاد با وزن کم می‌شود.

معاینه و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان قبل از حاملگی

از طرف دیگر این محدودیت جریان خون جفت باعث افزایش فشارخون می‌شود؛ متعاقب آن دفع پروتئین در ادرار و پره ‌اکلامپسی (Pre-eclampsia)، اگر این پره اکلامپسی درمان نشود منجر به اکلامپسی، تشنج یا حتی مرگ جنین و مادر می‌شود؛ این موضوع آن‌قدر مهم است که آکادمی پریو‌دنتولوژی (Periodontology) آمریکا توصیه کرده است که:

همه‌ خانم‌های باردار یا خانم‌هایی که قصد بارداری دارند؛ باید در زمینه معاینه و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان قبل از دوران بارداری مورد معاینه قرار گیرند و اگر مشکلی دارند برطرف شود؛ چون همان‌طور که می‌دانید پیشگیری بهتر از درمان است؛ پس خانم‌ها بهتر است که قبل از بارداری این پیشگیری را انجام دهند و معاینه شوند؛ تا اگر مشکلی هست برطرف شود.

کلام آخر

طبق پیشنهاد دکتر آلاله طلوعی بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران، بهتر است هر مشکلی را پیش از باردار شدن برطرف کنید تا تبدیل به مشکل جدی‌تری نشود. درصورتی‌که لثه‌ها یا دندان‌های شما نیاز به مراقبت خاصی دارند با دندان‌پزشک خود در این مورد مشورت و برنامه‌ریزی کنید. اگر مشکلات زیادی از نظر بهداشت دهان و دندان دارید، پیش از باردار شدن زمانی را به درمان هر کدام از آنها اختصاص دهید. معاینه و پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان قبل از دوران بارداری بسیار اهمیت دارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست