1. دکتر آلاله طلوعی
  2. مقالات دندانپزشکی کودکان
  3. بهترین درمان دندان‌پزشکی برای کودکان مبتلا به اوتیسم
بهترین درمان دندان‌پزشکی برای کودکان مبتلا به اوتیسم توسط دکتر طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران

بهترین درمان دندان‌پزشکی برای کودکان مبتلا به اوتیسم

من یک مادرم، همه‌ی ما مادر‌ و پدرها خیلی نگران بچه‌هایمان هستیم؛ از همان زمانی که به دنیا می‌آیند؛ نگران اینکه آیا در هر ماه آن مهارت لازم را از نظر حرکتی و رفتاری را پیدا می‌کنند یا خیر؟
به طور مثال در شش‌ماهگی می‌توانند بنشینند؟
در یک‌سالگی می‌توانند بدون کمک بایستند؟
در دوسالگی می‌توانند یک ارتباط اجتماعی خوب را برقرار کنند یا خیر؟
گاهی اوقات اطرافیان یکسری برچسب‌ها را بر روی بچه‌ها می‌زنند؛ چه دختر خجالتی‌! چقدر به مادرش می‌چسبد! همیشه این‌طور است؟
چرا توپ را از آنجا برنمی‌دارد؟
چرا این‌قدر کتاب می‌خواند؟
چرا با بچه‌های دیگر بازی نمی‌کند؟
می‌خواهم در مورد بهترین درمان دندانپزشکی برای کودکان مبتلا به اوتیسم صحبت کنم.

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران

ویژگی‌های بیماران اوتیسم چیست؟

اوتیسم طیف گسترده‌ای از اختلالاتعصبی_تکاملی محسوب می‌شود. بچه‌هایی که اوتیسم دارند معمولاً در سه‌سالگی مشکل اوتیسمشان مشخص می‌شود؛ این کودکان سه خصوصیت اصلی دارند:

1) در مهارت‌های اجتماعی اصلاً قوی نیستند؛ یعنی در هنگام صحبت با شما تماس چشمی برقرار نمی‌کنند.
2)بیشتر دوست دارند خودشان در مورد یک موضوع صحبت کنند تا اینکه بخواهند یک مکالمه‌ی دو نفره داشته باشند؛ اینکه شما بپرسید آن‌ها پاسخ دهند.
3)یکسری علایق محدود و منحصر به فرد دارند.

به طور مثال به نقاشی علاقه دارند و می خواهند هر روز این کار را انجام دهند؛ همچنین ممکن است لگو بازی کردن را دوست داشته باشند و هر روز این بازی را انجام دهند. بچه‌های اوتیسمی از لحاظ آی‌کیو، آی کیوی بسیار بالا، متوسط یا پایینی دارند. هرچند این بیماری شدت و ضعف دارد و می‌دانید که شیوع اوتیسم در پسر بچه‌ها ۳ برابر بیشتر از دختر بچه‌ها است.

به گفته خانم دکتر آلاله طلوعی:

بچه‌های اوتیسمی فرایندهایی که منطبق بر منطق و واقعیت باشد را بسیار بهتر و بیشتر انجام می‌دهند؛ به همین دلیل ذهن محاسباتی و ریاضیاتی قوی‌ دارند؛ یعنی به‌راحتی می‌توانند جمع و تفریق‌های ذهنی را خوب انجام دهند.

نقاشی زیاد می‌کشند اما نقاشی‌هایی که خودشان دوست داشته باشند؛ به طور مثال اگر پایان نقاشی را تغییر دهیم؛ دیگر آن را نمی‌پذیرند. در هر چیزی که تغییری وجود داشته باشد؛ از دیدگاه آن‌ها اصلاً خوشایند نیست.

در مرکز دندانپزشکی دکتر آلاله طلوعی می توانید با خیال راحت انجام خدمات دندانپزشکی کودکان دلبند خود را شامل کشیدن دندان، عصب کشی ، فیشور سیلانت و فلورایدتراپی را به ایشان بسپارید.

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران

تفاوت درمان دندانپزشکی کودک مبتلا به اوتیسم با سایر کودکان در چیست؟

به‌فرض در یک پروسه‌ی دندانپزشکی که ممکن است ناگهان محرکی وارد شود یا دردی برای کودکان اوتیسم ایجاد شود؛ دیگر همکاری نمی‌کنند. به‌فرض برای یک کار ساده‌ی فلوراید تراپی نیاز است که کودک چندین مرتبه به دندان‌پزشکی بیاید؛ محیط یکنواخت و شرایط یکسان باشد تا به آن محیط عادت کند.
بسیاری از آن‌ها علاقه‌مند به یک غذای تکراری هستند. به‌فرض دوست دارند که هر روز چلوکباب بخورند یا اینکه این غذا را دوست نداشته باشند؛ وقتی‌ چیزی را دوست
نداشته باشند لجبازی می‌کنند. اگر ما اطلاعاتی در مورد این بچه‌ها نداشته باشیم؛ می‌گوییم چه بچه‌ی لجبازی! چرا اصلاً حرف ما را گوش نمی‌دهد؟
نمی‌توانیم دلیل مشخصی را برای اوتیسم بیاوریم؛ هرچند در این اختلال فاکتور ژنتیک تأثیر مهمی دارد. به طور مثال یک بارداری پرخطر یا یک زایمان بسیار سخت و دشوار هم می‌تواند سبب بروز این اختلال شود. جدای از همه‌ی این‌ها می‌خواهیم بدانیم.

تفاوت درمان دندانپزشکی کودک مبتلا به اوتیسم با سایر کودکان در چیست؟ | دتر طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان

برای اینکه پروسه درمانی این بچه‌ها زودتر شروع شود باید چه‌کار کنیم؟ از لحاظ توصیه انجمن اوتیسم جهانی، بهترین حالت درمان این است که از ۳ سالگی به بعد، این بچه‌ها تحت نظر یک روان‌درمانگر باشند؛ چگونه؟

حداقل ۲۰ ساعت در هفته روان‌درمانگر با کودک همراه باشد. می‌تواند ۳ الی ۴ ساعت در طول روز، همراه با پدر، مادر و کودک در منزل یا مهدکودک (اگر کودک به مهد می‌رود) او را همراهی کند تا بتواند با بازی‌درمانی و کمک به او، پروسه‌های کاری خود را منظم انجام دهد.

اگر ما به بچه‌های اوتیسمی توجه نکنیم و فراموش شوند. بسیار علاقه دارند که در لاک تنهایی خود فرو روند؛ پس بسیار منحصر به فرد و جدا از کودکان دیگر می‌شوند. در فعالیت‌های اجتماعی اصلاً شرکت نمی‌کنند. در این صورت ممکن است که دچار افسردگی و اضطراب شوند. فاکتور دیابت و چاقی در بچه‌های اوتیسمی بیشتر از بچه‌های دیگر بروز می‌کند؛ پس باید رژیم غذایی آن‌ها کنترل شده تر باشد.

اینستاگرا دکتر آلاله طلوعی
انجام کار دندان‌پزشکی برای کودکان اوتیسمی، به طور مرتب نیاز به تکرار یک کار روتین دارد. بنابراین نمی‌توان روی انجام این کار در مطب حساب ویژه‌ای باز کرد؛ باید برای بچه‌های اوتیسمی پروسه و محیط یکنواخت و کار، کاری تکراری باشد. بنابراین ما اصلاً نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که در زمان کار چه اتفاقی قرار است بیفتد.

توصیه خانم دکتر آلاله طلوعی برای درمان دندانپزشکی کودک اوتیسمی:

بهترین توصیه این است که اگر دندان‌های خراب زیادی دارند؛ در یک جلسه تحت پروسه‌ی آرام‌بخشی یا بیهوشی تمام کارهای کودک انجام شود؛ کودکان اوتیسمی را دریابیم.

در آخر، آیا دکتر کودکان بچه های عادی می تواند کودکان اوتیسم را درمان کنند؟

در این نوشته با تفاوت دندانپزشکی کودکان عادی و اوتیسم آشنا شدید. این را در نظر داشته باشید انجام کار دندان‌پزشکی برای کودکان مبتلا به اوتیسم، به طور مرتب نیاز به تکرار یک کار روتین دارد. که باید متخصص اطفال و کودکان با حوصله بیشتر و بصورت بهتر این کار را انجام دهند.

بهتر است که تمام کارهای دندان پزشکی کودک اوتیسم طی یک جلسه و تحت آرام بخش و بیهوشی انجام شود. دکتر طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران با بهترین خدمات دندانپزشکی در خدمت شما عزیزان می باشد. برای ارتباط با ایشان می توانید از راه های ارتباطی که در مقاله گفته شد ارتباط برقرار کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست