1. دکتر آلاله طلوعی
  2. مقالات دندانپزشکی کودکان
  3. تأخیر در ریزش دندان شیری مشکل ساز است؟
تأخیر در ریزش دندان شیری مشکل ساز است؟

تأخیر در ریزش دندان شیری مشکل ساز است؟

یکی از نگرانی‌های عمده در والدین عزیزی که به مطب دکتر آلاله طلوعی بهترین متخصص دندانپزشک اطفال در تهران مراجعه می‌کنند این است که آیا تأخیر در ریزش دندان شیری مشکل ساز است؟ چرا دندان های شیری کودک من نمی افتد؟ اکثر این والدین از دیر افتادن دندان‌های شیری و موقتی فرزند خود نگران هستند.

والدین اغلب نگران هستند که وقتی دندان های شیری کودک، آن‌ طور که انتظار می رود نمی ریزند، مشکلی پیش آمده باشد. اگرچه برخی از مسائل رشدی وجود دارد که نیاز به توجه و معاینه توسط یک متخصص حرفه ای دارد؛ اما در اکثر اوقات همه چیز خوب است، مشکلی وجود ندارد و نیازی به نگرانی نیست.

اما والدین در مورد از دست دادن دندان های شیری فرزندانشان چه انتظاری باید داشته باشند؟ علل تاخیر چیست؟ به دلیل این سؤالات پرتکرار، خانم دکتر طلوعی تصمیم گرفتند در این مقاله تمامی علل تاخیر در لق شدن و افتادن دندان شیری را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح دهند.

تشخیص و درمان تأخیر در ریزش دندان شیری | دکتر آلاله طلوعی

آیا دندان شیری کودک اصلا مهم است؟

بله، دندان‌های شیری کودک اهمیت بسیاری دارند. در زمانی که کودکان رشد می‌کنند، دندان‌های شیری نقش مهمی در عملکرد صحیح دهان آن‌ها ایفا می‌کنند. این دندان‌ها به کودکان کمک می‌کنند تا بتوانند صحیح غذا بخورند، صحبت کنند و لبخندی سالم داشته باشند.

علاوه بر این، دندان‌های شیری نقشی در حفظ فضا برای جوانه‌های دندان‌های دائمی دارند. زمانی که دندان شیری زودتر از زمان مقرر خود ریزش کنند یا از دست برود، می‌تواند باعث تغییر در توالی و موقعیت دندان‌های دائمی شود و در صورت عدم رسیدگی، نیاز به ارتودنسی در کودکان ایجاد می‌شود.

به طور کلی از سن ۷ سالگی والدین می توانند اقدام به ارتودنسی دندان کودک خود کنند. اما بیشترین سنی که متخصصین برای ارتودنسی دندان کودکان پیشنهاد می دهد ۸-۱۰ سالگی نیز هست. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مقاله (ارتودنسی پیشگیری در تهران) رجوع کنید.

محدوده سنی ریزش دندان شیری در کودکان معمولاً چه موقع است؟

معمولاً دندان‌ شیری کودکان تا حدود سن 6-7 سالگی ریزش می‌کنند. لازم است توجه داشته باشید که این محدوده سنی برای ریزش دندان‌های شیری تقریبی است و ممکن است در برخی کودکان کمی تفاوت داشته باشد.

اما به طور کلی، هنگامی که دندان دائمی در پشت دندان شیری رشد می‌کند و فشاری به آن وارد می‌کند، دندان شیری در حال ریزش و جا دادن به دندان دائمی است. در صورتی که ریزش دندان شیری در کودکان با تأخیر مشاهده شود، مراجعه به دندانپزشک متخصص پیشنهاد می‌شود تا در صورت تشخیص آسیب احتمالی به دندان دائمی، دندان شیری را بکشند.

والدین عزیز، دکتر آلاله طلوعی به دلیل تخصص در دندانپزشکی کودکان، انواع خدمات درمانی مخصوص آن‌ها از جمله: کشیدن دندان، عصب کشی دندان را با یا بدون بیهوشی انجام می‌‎دهند؛ برای مطالعه بیشتر می‌توانید به صفحات (کشیدن دندان کودک در تهران) و (عصب کشی دندان کودک در تهران) مراجعه کنید.

افتادن دندان شیری کودکان

آیا تأخیر در ریزش دندان شیری مشکل ساز است؟

تأخیر در ریزش دندان شیری در برخی موارد ممکن است نشانه‌ای از مشکلاتی در دهان کودک باشد. همانطور که در بالا گفته شد، دندان‌های شیری تا سن حدود 6-7 سالگی ریزش می‌کنند و جای خود را به دندان‌های دائمی می‌دهند. اگر ریزش دندان شیری تأخیر داشته باشد، ممکن است نشانه‌ای از مشکلاتی مانند تأخیر در رشد و تکامل دندان‌های دائمی، نقص‌های استخوانی، عوارض ناشی از بیماری‌ها و یا مشکلات عصبی باشد.

آیا زود افتادن دندان شیری کودک هم مشکل ساز است؟

بله؛ زود افتادن دندان شیری کودک هم می‌تواند یک مسئله مشکل‌زا باشد. دندان‌های شیری بر اساس ترتیب خاصی، برای جایگزینی توسط دندان‌های دائمی می‌افتند؛ اگر دندان شیری قبل از زمان معمول خود افتاده باشد، ممکن است مشکلات مانند: از دست رفتن فضای مورد نیاز برای دندان دائمی، تغییر موقعیت دندان‌های دائمی، تأثیر بر تغذیه و گوارش کودک داشته باشد.

در صورتی که دندان شیری کودک زودتر از زمان معمول خود افتاده باشد، بهتر است به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کرده و درمان و مشاوره لازم را دریافت کنید. یکی از درمان‌ها در این مورد استفاده از فضا نگهدار دندان کودک است.

همچنین برای جلوگیری از خرابی و پوسیدگی دندان‌ها که باعث افتادن زودهنگام آن‌ها می‌شود؛ بهتر است از درمان‌های پیشگیری مانند: فیشورسیلانت و فلوراید درمانی که خانم دکتر طلوعی به صورت تخصصی انجام می‌دهند استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به (فیشورسیلانت در تهران) و (فلوراید تراپی در تهران) مراجعه کنید.

آیا زود افتادن دندان شیری کودک هم مشکل ساز است؟

عوارض دیر افتادن دندان موقتی در کودکان چیست؟

دیر افتادن دندان شیری در کودکان ممکن است به عوارض زیر منجر شود:

مشکلات مختلف در گفتار

دندان‌های شیری نقش مهمی در تلفظ صحیح برخی صداها دارند؛ اما اگر دندان شیری دیرتر از زمان معمول خود ریزش کند، می‌تواند باعث مشکلات در مکانیک گفتار شود و تلفظ صحیح برخی حروف را دشوار کند.

مشکلات غذایی

دندان‌های شیری نقش مهمی در خوردن و هضم غذا دارند؛ اما اگر دندان شیری دیر ریزش کند، ممکن است کودک دشواری در جویدن، هضم و گوارش غذا داشته باشد. و گاهی اوقات هم نیاز به غذاهای نرمتر پیدا کند.

تأخیر در رشد دندان‌های دائمی

دندان‌های شیری به عنوان راهنمای رشد و تکامل دندان‌های دائمی عمل می‌کنند. اگر دندان شیری دیر ریزش کند و مدت زیادی در دهان بماند، ممکن است تأخیری در رشد و تکامل دندان‌های دائمی نیز رخ دهد.

تغییر در موقعیت دندان‌های دائمی

دندان‌های شیری نقشی در حفظ فضای لازم برای دندان‌های دائمی دارند؛ اگر دندان شیری دیر یا حتی زود ریزش کند، ممکن است فضای لازم برای دندان‌های دائمی کم شود و باعث تغییر در موقعیت آن‌ها شود. پس برای ارزیابی دقیق و درمان این مسائل، بهتر است با دندانپزشک متخصص کودک خود حتما مشورت کنید.

عوارض دیر افتادن دندان موقتی در کودکان چیست؟

علت دیر افتادن دندان شیری کودکان چیست؟

تأخیر در ریزش دندان شیری کودکان ممکن است به دلایل مختلفی باشد. برخی از علل رایج عبارتند از:

ژنتیک

برخی از کودکان ممکن است به دلیل وراثت و ژنتیک، ریزش دندان‌های شیریشان به تأخیر بیفتند.

کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی

کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی مانند: ویتامین D، کلسیم، فسفر و روی، می‌تواند به تأخیر در ریزش دندان شیری کمک کند. در صورتی که کودک به دلیل تغذیه نامناسب یا مشکلات در جذب مواد مغذی از غذا، این مواد را به مقدار کافی دریافت نکند، ممکن است به تأخیر در ریزش دندان شیری دچار شود.

برخی بیماری‌ها

بیماری‌هایی مانند: سندرم داون، آنمی و بیماری‌های خاصی که تأثیری بر رشد و تقویت استخوان دارند؛ می‌توانند به تأخیر در ریزش دندان‌های موقتی کودکان منجر شوند.

مشکلات هورمونی

برخی مشکلات هورمونی مانند بیماری های تیروئید و اختلالات در ترشح هورمون رشد، می‌تواند تأخیر در ریزش دندان شیری کودکان ایجاد کند.

علت دیر افتادن دندان شیری کودکان چیست؟

برای بررسی تاخیر در ریزش دندان شیری به چه متخصصی باید مراجعه کنیم؟

برای بررسی تأخیر در ریزش دندان شیری کودک، بهتر است به یک دندانپزشک متخصص کودکان حرفه‌ای و باتجربه مراجعه کنید. دندانپزشکان متخصص اطفال در ارزیابی و مشخص کردن سلامت دهان و دندان‌های کودکان تخصص دارند. آن ها می‌توانند با بررسی وضعیت دندان‌های شیری و بررسی توالی ریزش آن ها، مشکلاتی مانند تأخیر در رشد دندان‌های دائمی و نیاز به درمان را تشخیص دهند.

همچنین، دندانپزشک متخصص می‌تواند بر اساس بررسی بالینی، معاینات دوره‌ای، پرسیدن از والدین و یا مراقبین مطلع و در صورت لزوم، انجام آزمایشات تصویربرداری مانند پانورامیک (OPG)، اطلاعات دقیق‌تری درباره وضعیت دندان‌های شیری و تأثیر آن بر دندان‌های دائمی فراهم کند.

به نقل از دکتر آلاله طلوعی متخصص روکش دندان کودک در تهران:

بهترین راه برای ارزیابی تأخیر در ریزش دندان شیری، دریافت مشاوره و درمان مناسب، مراجعه به یک دندانپزشک متخصص کودکان است.

برای درمان تاخیر در افتادن دندان شیری، راهکار خاصی وجود دارد؟

برای درمان تاخیر در ریزش دندان شیری، راهکارهای متنوعی بسته به علت تأخیر و وضعیت دندان‌ها وجود دارد که بهتر است توسط متخصص دندانپزشک کودک تجویزو اجرا شوند. این راهکارها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

مشاوره با دندانپزشک کودکان

برای تشخیص دقیق علت تأخیر در ریزش دندان شیری، بهتر است با دندانپزشک مشورت کنید. دندانپزشک ممکن است نیاز به انجام آزمایشات تشخیصی داشته باشد تا بتواند علت تأخیر را مشخص کند.

مصرف مکمل‌های غذایی

در برخی موارد، تأخیر در ریزش دندان شیری ممکن است ناشی از کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی باشد. در چنین مواردی، ممکن است دندانپزشک متخصص، مکمل‌های غذایی مناسب برای کودک شما توصیه کند.

مصرف مکمل‌های غذایی برای درمان تاخیر در افتادن دندان شیری

انجام مراقبت‌های بهداشتی

برای حفظ سلامت دندان‌های شیری و فرار از احتمال بروز عفونت، بهتر است مراقبت‌های دندانی منظم را انجام دهید. این شامل شستشوی روزانه دهان با مسواک مناسب کودکان، استفاده از خمیر دندان مناسب کودکان و مراجعه به دندانپزشک برای بررسی و درمان عفونت‌های دهان و دندان است.

درمان عفونت‌های دهان و دندان

در صورت وجود عفونت‌های دهان و دندان، بهتر است در اسرع وقت به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنید. درمان عفونت‌ها ممکن است باعث رفع تأخیر در ریزش دندان شیری شود.

استفاده از دستگاه‌های درمان ارتودنسی

در برخی موارد، استفاده از دستگاه‌های درمان ارتودنسی مانند: الاینرها، براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی می‌تواند به ریزش دندان شیری و رویش هرچه بهتر دندان‌های دائمی کمک کند.

برای درمان تاخیر در افتادن دندان شیری، راهکار خاصی وجود دارد؟

آیا مصرف مکمل‌های غذایی برای درمان تاخیر در ریزش دندان شیری موثر است؟

مصرف مکمل‌های غذایی در برخی موارد می‌تواند برای درمان تأخیر در ریزش دندان شیری موثر باشد، به شرطی که علت تأخیر کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی باشد؛ اما به طور کلی مصرف این مکمل‌ها تأثیر زیاد و مستقیمی ندارد؛ چون این تاخیر در افتادن دندان، اغلب ناشی از عواملی مانند: عوامل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، مشکلات عصبی یا سلامت کلی کودک است.

معمولاً ویتامین‌هایی مانند ویتامین D، کلسیم، فسفر، روی و منیزیم به عنوان مواد مغذی مهم برای رشد و تقویت دندان‌ها شناخته شده‌اند. در صورتی که بچه شما کمبود این ویتامین‌ها را دارد، مصرف مکمل‌های حاوی آن‌ها می‌تواند بهبود رشد و تقویت دندان‌های شیری و در نتیجه کمک به رفع تأخیر در ریزش دندان شیری داشته باشد.

بنابراین، بهتر است با مشاوره پزشک و دندانپزشک، میزان و نوع مکمل‌های غذایی لازم را برای کودک خود تعیین کنید. در هر صورت، مصرف مکمل‌های غذایی به تنهایی برای رفع تأخیر در ریزش دندان شیری کافی نیست و باید به همراه سایر روش‌های درمانی مورد نظر استفاده شود.

ارائه خدمات تخصصی دندانپزشکی کودکان با بیهوشی در زعفرانیه | دکتر آلاله طلوعی

کلام آخر

در این مطلب دکتر طلوعی متخصص دندانپزشکی کودک تحت بیهوشی در تهران، به بررسی تاخیر در ریزش دندان شیری (موقتی) کوکان پرداختند. این سؤال پرتکرار را پاسخ دادیم که آیا تأخیر در ریزش دندان شیری مشکل ساز است؟ یا خیر؟

دانستیم که تاخیر در ریزش دندان شیری کودک ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، از جمله: عوامل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، مشکلات هورمونی، کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی.

برای رفع این تاخیر، مصرف مکمل‌های غذایی در تمامی موارد تأثیر مستقیمی ندارد و تنها اگر دلیل تاخیر کمبود این مواد باشد مؤثر است. برای درمان باید به مراقبت‌های دهانی منظم، تغذیه سالم و بهداشت دهان کودک توجه کنید.

تغذیه سالم شامل مصرف مواد مغذی مهم مانند: کلسیم و ویتامین D است. همچنین، بهداشت دهان شامل مسواک زدن دو بار در روز، استفاده از خمیر دندانی مناسب و مراجعه منظم به دندانپزشک متخصص کودکان نیز ضروری است.

در نهایت، مهم است بدانید که مراجعه به دندانپزشک متخصص بچه‌ها، برای ارزیابی و درمان مناسب نقش مهمی در حفظ سلامت دندان‌های کودکان دارد. برای دریافت نوبت و انجام معاینه می‌توانید با شماره:  ۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰ تماس حاصل فرمایید و یا به آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک ۱۴، برج الماس، واحد 14 مراجعه کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست