1. دکتر آلاله طلوعی
  2. مقالات دندانپزشکی کودکان
  3. شکستن دندان در کودکان و درمان آن
شکستن دندان کودک

شکستن دندان در کودکان و درمان آن

دندان کودکان به دلایل مختلفی می تواند دچار شکستگی شود. از این موارد می توان به زمین خوردن، تصادف و یا شکستن دندان کودکان در زمان بازی اشاره کرد. اما مساله ای وجود دارد این است که آیا شکستن دندان کودکان قابل درمان است؟ چه کاری در زمان شکستن دندان کودکان باید انجام داد؟

داشتن دندان های زیبا در اعتماد به نفس کودکان بسیار موثر است و در صورتی که دندان کودکتان دچار شکستگی شود باید آن را ترمیم کنید زیرا ممکن است کودک شما از طرف دوستانش مورد تمسخر قرار گیرد که تاثیر بسیار منفی در اعتماد به نفس او خواهد داشت. در این مقاله راهنمای کاملی در رابطه با شکستن دندان کودکان و روش های ترمیم آن را قرار داده ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

شکستن دندان در کودکان

همانطور که گفتیم دلایل مختلفی برای شکستن دندان کودکان وجود دارد. کاری که والدین در زمان شکستن دندان در کودکان باید انجام دهند این است که:

بخشی از دندان که کنده شده است را  درون بزاق دهان کودک و یا سرم فیزیولوژی (یا شیر) قرار دهند و آن را در کمترین زمان ممکن به یک دندانپزشک برسانند.

در صورتی که این کار را انجام ندهید و دندان کودک خشک شود دیگر قابل استفاده نخواهد بود. در این صورت روش های مختلفی برای ترمیم دندان کودک وجود دارد که با توجه به میزان آسیبی که به دندان کودکان وارد شده است، متفاوت است.

انواع شکستگی های دندان

نوع شکستگی دندان شیری متفاوت است که در ادامه توضیحات دقیق در رابطه با آن قرار داده ایم:

شکستگی دندان های قدامی – شیری

این نوع شکستگی ها عموما به دنبال یک ضربه یا تروما ایجاد می شود. یعنی زمانی ایجاد می شود که یک ضربه مستقیم به دندان وارد شود. درمان این شکستگی ها با توجه به عوامل مختلف متفاوت است و به سن کودک نیز بستگی دارد.

شکستگی دندان های قدامی – دائمی

شکستن دندان در دندانهای دائمی بسیار مهم هست زیرا این دندان ها برای همیشه با کودکان خواهد بود و حتما باید درمان شود.  برای درمان این مشکل باید عوامل مختلف را در نظر گرفت مانند:

  1. بررسی ریشه دندان و شکستگی آن
  2. میزان شکستگی در تاج دندان

پس از بررسی این موارد، روش های درمانی متفاوت وجود دارد که متخصص دندانپزشک کودک با توجه به میزان آسیب یکی از بهترین روش ها را انتخاب خواهد کرد.

والدین توجه داشته باشید حتی لب پر شدن دندان ها نیز بسیار مهم است و سریعا باید درمان شود.

شکستگی دندان های خلفی – شیری

این دندان ها عموما با جویدن مواد غذایی سفت و چسبنده دچار آسیب می شوند. این مواد می تواند تافی، آب نبات، هسته میوه ها و … باشد. بهتر است والدین عزیز در خوراکی های مصرفی کودکان نظارت داشته باشند تا از بروز این مشکل تا حد امکان جلوگیری شود.

در مقاله اهمیت نگهداری دندان شیری در رابطه با اهمیت نگهداری دندان های شیری جهت رویش دندان های دائمی گفته ایم و اینکه نگهداری از این دندان ها تا چه حد و به چه دلیل مهم است. همچنین دندان های خلفی شیری تا ۱۲ سالگی در دهان هستند و بهتر است تا آن زمان از آنها به خوبی مراقبت کنیم تا آسیبی به دندان های دائمی وارد نشود. پس در صورتی که این دندان ها دچار آسیب و شکستگی شدند سریعا نسبت به ترمیم آن اقدام کنید.

انواع شکستگی های دندان شکستگی دندان های خلفی - شیری

شکستگی دندان های خلفی – دائمی

عموما چون دندان های خلفی دائمی بعد از ۱۲ سالگی رشد می کنند و فرد دیگر کودک نیست و می داند که از چه خوراکی هایی استفاده کند، عموما با شکستگی دندانهای خلفی دائمی روبرو نیستیم. اما به هردلیل تاج این دندان ها دچار آسیب و شکستگی شد، باید فورا برای درمان ان اقدام کرد. همچنین در موارد نادر، در صورت شکستن ریشه دندان های دائمی خلفی، بعد از تهیه ی رادیوگرافی، باید نسبت به درمان متناسب با سن کودک اقدام نمود.

بعد از شکستن دندان شیری کودک چه‌کار کنیم؟

می‌دانید وقتی‌که تاج دندان دائمی می‌شکند؛ با آن قطعه‌ی شکسته باید چه‌کار کنیم؟

لازم نیست دور انداخته شود؛ می‌توانید آن قطعه‌ی شکسته را در یک پارچه‌ی نخی مرطوب و تمیز نگه‌دارید و به نزد دندان‌پزشک ببرید؛ همچنین می‌توانید آن را در یک لیوان سرم شستشو نگه‌دارید تا زمانی که برایتان مقدور بود؛ به نزد دندان‌پزشک ببرید تا آن را ببیند.

معمولاً وقتی قطعه‌ی شکسته را به‌ نزد دندان‌پزشک می‌برید؛ آن را بررسی می‌کند تا ببیند چقدر از دندان شکسته است؟!

اگر سایه‌ی صورتی‌رنگ عصب دندان از زیر دندان مشخص نباشد؛ دندان‌پزشک ترجیح می‌دهد که در جلسه‌ی اول ماده‌ای را بر روی سطح شکسته‌ی دندان قرار دهد. این ماده کمک می‌کند که کمی دندان خودش را پیدا کند؛ به‌اصطلاح دندان تر و تازه‌تر شود. دو هفته تا یک ماه این ماده می‌ماند و بعد از آن، آن قطعه‌ی شکسته را با ترمیم زیبایی به دندان می‌چسباند؛ سپس آن را هم‌رنگ و یکسان با سایر دندان‌ها می‌کند.

معمولاً بچه‌ها در همان جلسه به‌اندازه کافی آشفته و نگران هستند و والدین آن‌ها بیشتر از بچه‌ها نگران هستند. بنابراین ترجیح داده می‌شود که ترمیم دائمی دندان در یک ‌ماه
آینده انجام شود؛ اگر دندان به عصب رسیده باشد؛ در همان جلسه یک عصب‌کشی کوچک انجام می‌شود تا تکامل ریشه ادامه پیدا کند. بنابراین ترمیم دائمی آن یک ماه عقب می‌افتد.

درصورتی‌که قطعه‌ی شکسته یکدست باشد؛ می‌توان از آن استفاده کرد؛ برای اینکه دندان به‌خوبی و زیبایی بازسازی شود؛ اما اگر قطعه‌ی شکسته، خردشده و دو الی سه‌تکه شده باشد؛ ترجیح دندان‌پزشک این است که با ماده‌ی همرنگ دندان یا کامپوزیت‌ها، خودش دندان را بازسازی کرده و دیگر از آن قطعه استفاده نکند؛ شکستگی‌ها را جدی بگیریم.

مراقبت های پس از درمان شکستگی دندان

مراقبت های بعد از شکستگی دندان کودکان نیز به نوع دندان و سن کودک بستگی دارد و در این زمینه باید به توصیه های پزشک توجه داشته باشید.

در آخر

زمانی که دندان های شکسته کودک درمان می شود، بهتر است کودک خود را از گاز زدن مواد غذایی سفت همچون ساندویچ، هویج، سیب، تخمه، بلال و … منع کنید. اگر این شکستگی ها در دندان های خلفی و دائمی باشد به مراقبت های خاصی نیاز دارد که توسط پزشک توصیه می شود. اگر در تهران ساکن هستید و بدنبال دندانپزشکی کودک خوب در تهران  برای انجام ارتودنسی پیشگیری در تهران می باشید می توانید به مطب دکتر آلاله طلوعی مراجعه فرمایید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست